Захариева: Пълноправното ни членство в Шенген ще подобри живота на българските граждани 13.12 | 13:40
Изключително се радвам, че това се случи, допълни тя

Решението за пълноправно членство на България в Шенген е справедливо и ще подобри живота на българските граждани. Това коментира еврокомисарят за стартиращи предприятия, научни изследвания и иновации Екатерина Захариева, предаде БТА. Захариева, която е на работно посещение у нас, говори пред журналисти в София.
В четвъртък Съветът на ЕС реши проверките по сухопътните шенгенски граници на България и Румъния да отпаднат от 1 януари догодина. Решението бе обявено от унгарското председателство на Съвета на ЕС. По-рано тази година отпаднаха проверките по въздушните и морските шенгенски граници на двете страни с решение, прието по време на испанското председателство на Съвета на ЕС на 30 декември миналата година.
"Изключително се радвам, че това се случи, закъсняло, но наистина добра новина", коментира Захариева и честити пълноправното членство в Шенген на всички български граждани. "ЕК от години препоръчва на Съвета да вземе това решение, имаше поредица от доклади от ЕК, включително Урсула фон дер Лайен няколко пъти заявява, че е крайно време България и Румъния да станат пълноправни членове на Шенгенското пространство", отбеляза Захариева. Тя изрази убеденост, че това ще подобри много живота на българските граждани, не само чисто практично, че няма да се чака на опашки по границите и добави, че ние заслужаваме да бъдем пълноправни членове на Шенгенското пространство.
Еврокомисар Захариева участва в представяне на годишното проучване на Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ) за състоянието и развитието на софтуерния сектор в България.
Водещи
-
Елена Йончева: Преходната администрация в Газа трябва да е под егидата на ЕС или ООН
Нашите власти правят всичко възможно да върнат у нас българина, задържан с флотилията за Газа
04.10 | 11:20
-
Тежка катастрофа на пътя между Лясковец и Елена, има жертва
Загинал е мъж на 24 години от село Драганово
04.10 | 11:00
-
Украйна и Русия с взаимни удари по енергийните си инфраструктури
Ръководителят на Международната агенция за атомна енергия Рафаел Гроси заяви, че се работи за...
04.10 | 10:40
Най-четени
-
ВОДНИЯТ АПОКАЛИПСИС: Започва разчистване, установяват се щетите
Бургас проверява разрешителни след потопа
04.10 | 08:58
-
Ето кой е граничният полицай, загинал в "Елените" при наводнението в петък
Той е бил главен боцман на гранично-полицейски кораб "Балчик“
04.10 | 09:10