Фон дер Лайен: Готови сме да финансираме Украйна, колкото време е необходимо 28.10 | 20:00
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и ръководителите на северните страни изразиха днес увереност, че до декември ще намерят решение за финансиране на нуждите на Украйна през следващите две години, използвайки замразените руски активи, предаде Франс прес, цитирана от БТА.
"Силно подкрепям идеята за репарационен заем. Ще бъда честна, смятам, че това е единственият начин да се върви напред. И наистина харесвам идеята Русия да плаща за щетите, които е причинила в Украйна. За мен няма алтернатива на репарационния заем", заяви датската министър-председателка Мете Фредериксен. "Смятам, че е необходимо да постигнем споразумение на срещата ни през декември, така че да може да продължим оттам", добави тя по време на годишната среща на скандинавските страни в Стокхолм, като част от Северния съвет.
Европейският съюз иска да използва част от паричните средства от замразените руски авоари, за да финансира нов заем от 140 млрд. евро за Украйна, което е напълно безпрецедентна операция. Идеята е тази сума да бъде заета от финансовата институция, в която се съхраняват замразените руски авоари "Юроклиър" (Euroclear), базирана в Брюксел, и да се даде на Киев. Украйна ще върне заема, ако Русия ѝ изплати репарации за войната.
След неуспешния опит да постигнат споразумение в Брюксел миналата седмица, европейските лидери поискаха ЕК да проучи начини за финансиране на Украйна, докато "оставя вратата отворена" за този заем.
"Това е законово валидно предложение, което не е маловажно", каза Фон дер Лайен, която беше поканена на срещата за отбрана и конкурентоспособност на северните страни.
"Посланието към Русия е много ясно - ние сме тук дългосрочно. Готови сме да покриваме финансовите нужди на Украйна, така че да останем до нея колкото време е необходимо", добави тя.
Предложението за заема ще бъде включено в дневния ред на срещата на върха на ЕС през декември. То е формулирано неясно поради резерви от страна на Белгия - страната, в която се намират по-голямата част от средствата и която иска солидно правно основание за използването им, както и споделяне на риска.
"В тази група наистина може да разчитате на факта, че сме твърдо решени да вземем това решение на Европейския съвет през декември", добави шведският премиер Улф Кристершон.
Водещи
-
Няма яснота колко са кафявите мечки в България
Срещите на хората с мечки обаче у нас зачестяват.
29.10 | 10:30
-
Хотелиери и ресторантьори в Банско изразяват сериозни притеснения, че преходът към еврото в полунощ на 1 януари може да доведе до хаос
Според нея промяната е логична, но моментът е неподходящ:
29.10 | 10:15
-
Бюджет 2026 влиза в парламента – предстоят обсъждания
Очакванията са документът да бъде сред най-обсъжданите в последните години, тъй като ще бъде...
29.10 | 09:59
-
Столична община се готви за кризисна организация по сметопочистването в три района
В момента “Софекострой” изпълнява всички дейности по чистотата в район “Красна поляна”, който...
29.10 | 09:45
Най-четени
-
ГЕРБ, ИTН и БСП подписват споразумение за ротация в НС
Рая Назарян се връща начело на Народното събрание
29.10 | 08:45
-
Църквата чества Анастасия Римлянка – мъченицата, отгледана в манастир
Ангелско послание
29.10 | 08:31
-
Столична община се готви за кризисна организация по сметопочистването в три района
В момента “Софекострой” изпълнява всички дейности по чистотата в район “Красна поляна”, който...
29.10 | 09:45