Автоцензура и страх от политически натиск отчита доклад за медиите в България 07.05 | 18:18
Свободата на словото в България през 2018 г. е намаляла и това е отражение на цялостната слабост на върховенството на закона
![Автоцензура и страх от политически натиск отчита доклад за медиите в България](http://inews.bg/pictures/2155977_1004.jpg)
Медиен монопол, автоцензура и страх сред журналистите от политически, корпоративен и криминален натиск. Това са част от оценките за медийната свобода в България, които се съдържат в годишния доклад за т.нар. Индекс на устойчивостта на медиите на базираната във Вашингтон неправителствена организация IREX.
Свободата на словото в България през 2018 г. е намаляла и това е отражение на цялостната слабост на върховенството на закона, както и - между редица други фактори - на факта, че законите се прилагат избирателно и има хора с политическа защита срещу преследване, пише в доклада, цитиран от "Дневник".
В допълнение професионалните стандарти отслабват на една медийна сцена от разпокъсани издания, използвани за прокарване интересите на собствениците им и отслабване позициите на съперниците им. Журналистите все повече си налагат автоцензура, за да се защитят от политически, корпоративен и криминален натиск.
България, Румъния и Хърватия са единствените страни от ЕС, включени в район, обхващащ още Западните Балкани и бившия СССР, включително републиките от Централна Азия. В тази компания от 21 страни по общ показател на индекса България е на 12-о място - след Киргизстан и преди Босна и Херцеговина.
По свобода на словото ситуацията у нас е оценена на 13-а позиция - между Босна и Херцеговина и Таджикистан. Бизнес управлението на медии е на доста по-високо ниво - 9-о място, т.е. между Македония и Киргизстан, но това е и категорията с най-добър показател за България. По подкрепящи медиите и журналистите институции ни е отредено 14-о място, по разнообразие на новинарските източници - 11-о, а по професионализъм на журналистите - 13-о.
Българските журналисти работят в страна, постигнала спорадичен напредък и спъвана от десетилетия на корупция, се казва още в националния доклад. Нещо повече - България отчита рязко влошаване на свободата на медиите, откакто е влязла в Европейски съюз през 2007 г. и само за десетилетие се е сринала от 36-о на 111-о място в класацията на "Репортери без граници, посочват авторите.
Те обръщат внимание и на последния мониторингов доклад на Европейската комисия, в който се казва, че влошаването на медийната среда в България се дължи и на недостатъчна прозрачност, отчетност пред обществото и обществен достъп до достоверна информация.
Третият доклад, цитиран от IREX, е Мониторът за плурализъм на европейските медии, в който се посочва, че в България разнообразието е намалено заради силната концентрация на собствеността върху медиите, вредното влияние на собствениците и нерегулираната система за раздаване на реклами от държавни институции с цел купуване лоялността на медии към правителството.
Водещи
-
Представители на САЩ и Русия ще се срещнат в Саудитска Арабия
Украйна и Европа не са поканени
16.02 | 12:20
-
Ето за какво са полезни най-популярните ядки
16.02 | 11:40
-
4-ма загинали и 7 ранени при тежка катастрофа
Двама от пострадалите са в много тежко състояние
16.02 | 12:00
-
Зеленски е отказал споразумение с Вашингтон за украинските редкоземни минерали
По мое мнение, то не ни защитава, заяви украинският президент
16.02 | 11:20
Най-четени
-
БСП избира тайно председател на партията между седем кандидати
Това са Атанас Зафиров, Борислав Гуцанов, Кристиан Вигенин, Калоян Паргов, Боян Балев, Борис...
16.02 | 10:40
-
Валежи от сняг и преминаващ студен фронт
Очакват ни най-мразовитите дни през този сезон
16.02 | 09:00
-
Тежък грип върлува в САЩ, усложненията са опустошителни за човешкия организъм
Седмичните смъртни случаи от грип надхвърлят тези от COVID-19
16.02 | 11:00