Адски трафик в Кресненското дефиле! Укрепват свлачище 31.08 | 14:44
Алпинисти рушат скали, на Е-79 са се образували автоколони
Трафикът през Кресненското дефиле е сериозно затруднен, тъй като движението се осъществява само в едната лента и са се образували дълги колони от автомобили и в двете посоки. Причината е, че в момента по Главен път Е-79 на входа на дефиле се извършват дейности по укрепване на скалния скат. За целта алпинисти са съборили близо 10 куб. метра камъни от скалите над пътя.
Укрепването на скалния скат е наложително, тъй като там постоянно се свличат камъни от 5 август насам. По план поставянето на високоякостните мрежи на мястото на срутището трябва да приключи на 9 септември.
Наетите като подизпълнители група алпинисти работиха до 12 август, основно режейки дърветата по отвесния скат. След като на 15 август не се явиха на работа поради неразбирателство с изпълнителя за пари, укрепването с високоякостни мрежи спря.
Наета бе нова бригада от Велико Търново, която започна работа в понеделник, събаряйки нестабилните камъни. За два дни бяха извозени 13 курса със съборена скална маса.
Работата на алпинистите затрудни значително трафикът по основната пътна артерия в югозапада, от двете страни се натрупваха огромни опашки при спирането на пропускането заради опасната работа на специалистите.
Петимата алпинисти започнаха работа в 11.00 ч. днес, през 15 минути спираха работа, за да пропуснат натоварения трафик през дефилето. Това се правеше от сигналисти, след като алпинистите, покатерили се върху близо 20-метровия скат, им подаваха сигнал, предаде БГНЕС.
За час и половина бяха съборени близо 10-на кубика камъни, някои от които с размери метър на метър. Те се стоварваха с трясък върху пътната лента под срутището, за да не се наранява асфалтовото покритие, бе насипан пясък.
Движените се осъществява покрай ската, като дясната лента в посока Кресна е оставена като буфер. Хвръкналите върху временния път камъни бяха вдигани от фадромата, след което движението се пускаше отново за 15-на минути, а после алпинистите продължаваха да събарят камъни, предимно с лостове.
Към 15 часа днес ще бъде направен опит фадромата да се опита да дръпне с въже и събори 7-метрова ромбоидна, но нестабилна скала, намираща се непосредствено над Е-79. Ако не успеят днес, това ще стане утре.
Водещи
-
ПП отвърна на Пеевски: И "компроматите" им станаха “компоти”
Директорът на 138-о училище започва кариерата си по покана на кмет от ГЕРБ, твърдят от...
20.12 | 18:01
-
Адв. Екимджиев: Протестиращите не бива да пускат Сарафов в кабинета на главния прокурор
Европейският съюз не е Съветският съюз. Той няма да дойде с танковете да ни освобождава от...
20.12 | 18:00
-
Турист загина след падане в пропаст край връх Вихрен
В момента тече акция по транспортиране на тялото му
20.12 | 17:20
Най-четени
-
Учредява се партия "Трети март"
Председател на сдружението е Тихомир Атанасов. Очаква се той да бъде номиниран и за лидер на...
20.12 | 14:00
-
Русия прекратява договора си с България от 1992 г.
Прекратяват се и редица други военни споразумения, сред които тези с Румъния, Германия, Полша,...
20.12 | 09:45
-
Киселова: Бойко Борисов да не е премиер и „ДПС-Ново начало” да не участват в коалицията
Тя уточни, че не става въпрос за „сглобка”, а за „съвместно управление”
20.12 | 12:00