Алфа Рисърч: Големият печеливш на изборите ще бъдат малките партии 01.10 | 16:52
Очаква се най-малко шест да преминат заветните 4%

Предстоящите в неделя (5 октомври) парламентарни избори вещаят интересна и напрегната борба. Сега е и времето на социологическите агенции да дадат своите прогнози за това кой ще ни управлява през следващите 4 години и в какъв състав ще е 43-тото народно събрание на Република България.
Според една от тях разликата между първия и втория ще бъде 15%. ГЕРБ ще се окичи с 34,1% от вота на избирателите, а БСП ще застане на втора позиция с 19,1%, показва националното представително проучване на агенция Алфа Рисърч. Изследването е проведено в периода 28-30 септември сред извадка от 1100 пълнолетни граждани от цялата страна.
Към момента ДПС събира около 12% от вота на потенциалните гласоподаватели вътре в страната. Реформаторският блок и "България без цензура" получават 6% и също преминават заветната бариера. Има още три обаче, които имат реални и огромни шансове да направят "лъвски скок" – това са Патриотичен фронт, "Атака" и АБВ.
Оказва се, че съществува огромната вероятност в парламента да попаднат повече от шест партии, което определено би разклатило тежестта на най-големите парламентарни групи и би поставило на още по-сериозно изпитание съставянето на стабилно правителство.
Големият печеливш и голямата изненада на изборите ще се окажат малките партии. Според проучването около половината от родната България ще си направи труда да даде своя глас. На база избирателите в България може да се очаква, че около 3 млн. и 200 хил. до 3 млн. и 300 хил. души ще отидат до урните.
Очакваната активност е по-ниска от тази на изборите през 2013 г. и само силна мобилизация на гражданите в последните няколко дни, както и неизвестният брой гласуващи в избирателните секции в чужбина може да промени тази тенденция.
Водещи
-
Антон Кутев: Пеевски и Борисов имат интерес да бутнат правителството
Българите предполагат, че всички са корумпирани, но когато флагманът на антикорупцията е...
28.06 | 18:00
-
Киселова за вота на недоверие на „Възраждане“: Опит за злоупотреба с процедурата
Те самите не вярват в аргументите, които са извели в искането си, смята председателят на НС
28.06 | 17:20
-
Два инцидента с леки самолети тази сутрин
28.06 | 16:59
Най-четени
-
Протестиращи правят от днес палатков лагер "Град на лева"
Той ще бъде изграден в Триъгълника на властта
28.06 | 13:20
-
"Възраждане" с пореден протест срещу еврото
Вчера партията внесе в НС предложение за вот на недоверие към правителството
28.06 | 09:45
-
Вигенин за ПП: Парадоксално е, че се заканиха да внесат вот на недоверие за корупцията
Според него оставката на Кирил Петков е шанс за "Продължаваме промяната"
28.06 | 13:00
-
Мара Отварачката призна: Пак се омъжвам!
28.06 | 12:40