Анелия Клисарова: История ще се изучава в 11-и и в 12-и клас 18.02 | 15:02
Няма да има матури за 4-годишните

"История на България, български език и география трябва да се учат до края на учебния процес, защото с тях е свързана нашата национална гордост и националното ни самосъзнание", заяви министърът на образованието и науката Анелия Клисарова. Тя направи коментара по повод на очаквания тази вечер протест пред МОН срещу това, че няма да се изучава задължително история в 11-и и в 12-и клас, според учебните програми, публикувани на сайта на образователното министерство. По думите й положителното от публикуването на тези проекти на програми е, че се знае, че цялото общество няма да приеме в 11-и и в 12-и клас да няма история, български език и география на България, предаде БТА.
"От октомври 2013 г. има протестно писмо от учители по история от Варна заради учебните програми. Те са във връзка с проекта на Закона за средното образование, който беше предложен от ГЕРБ, но не беше приет, защото не се постигна консенсус по него", обясни министър Клисарова.
Тя отбеляза, че изработването на проектите на всички програми е започнало през 2011 и 2012 г. и те са част от законопроекта на ГЕРБ за училищното образование.
"На сайта на МОН има проекти за програми по история, български език, география, математика и по информационни технологии, но към закона, предложен от ГЕРБ", коментира образователният министър.
Анелия Клисарова уточни, че върху тези учебни програми са работили психолози, учители, професори, академици, за което са харчени и пари.
"Ако не ги покажа тези програми, има обвинения, че не съм прозрачна, а когато ги покажа, съм прекалено прозрачна и започват жалби и протести", коментира министър Клисарова.
Министърът коментира и темата за матурите при децата от 4 до 6-годишна възраст.
"Категорично няма да има матури за децата на четири, пет и шест години" заяви Клисарова.
"В образователното ведомство има различни предложения за скрининг тестове за деца, като има родителски комитети, които са "за", а други родители са "против" тях", каза министърът.
Клисарова добави, че трудно може да се направи някакво препитване на децата на пет и на шест години, но и въпреки това и сега има "по-елитни" училища, в които се правят тестове за прием на първокласниците.
"Според мен доста е рано и е несправедливо на тази възраст да се предизвиква стрес и у децата, и у родителите, и такива тестове не бива да се правят", заяви образователният министър.
"Скрининг тестовете, които нямат обаче нищо общо с препитванията и с матурите, ги има в много страни", допълни Клисарова.
Тези скрининг тестовете се правят не от учители, а от психолози и чрез тях се установява каква е готовността на децата за първи клас, обясни Анелия Клисарова.
Водещи
-
Рачков и Геро успяха: Зуека се завръща в България!
01.05 | 15:30
-
Димитър Стоянов обясни защо българският F-16 не лети сега
бившият военен министър и секретар по сигурност и отбрана на Румен Радев потвърди, че...
01.05 | 15:00
-
Директорът на пловдивската митница е с повдигнато обвинение
Прокуратурата реши, че той евентуално е извършил длъжностно престъпление
01.05 | 14:30
-
Масови протести в Гърция на 1 май
В резултат на стачката транспортът ще остане блокиран до полунощ
01.05 | 14:00
Най-четени
-
Радев: Трудът не бива да е сведен до средство за оцеляване, а да е основа за пълноценен живот
Това посочва президентът по повод международния ден на труда на страницата си във Фейсбук
01.05 | 11:00
-
Тодор Капитанов: Законодателството у нас не позволява общонационална стачка
Всеки трябва да се бори със зъби и нокти за своето оцеляване и достойното си възнаграждение,...
01.05 | 12:00
-
Гуцанов: Държавата трябва да покаже нулева толерантност към използването на недеклариран труд
Правата на работещите не са дадени даром и днес честваме тази битка, подчертава социалният...
01.05 | 11:40
-
Отбелязваме Международния ден на труда
Първи май е един от официалните празници в България и официален почивен ден
01.05 | 09:30