Архангеловден – празник за светите ангели и душата на човека 08.11 | 08:10
Най-възрастният в дома да разчупи обредния хляб и да го полее с вино

Архенгеловден е. В българската народна традиция този празник се свързва с почитта към мъртвите и душата на човека. Именно на Св. Архангел Михаил се е паднала задачата да отделя душата на човека от тялото. По тази причина в съботата преди празника се прави Архангелова задушница, една от трите големи задушници през годината.
В много райони на страната на този ден се прави курбан за светеца и се правят обредни хлябове, чиято пластика напомня тази на хлябовете, приготвяни за погребение или помен. Най-възрастният в дома чупи обредния хляби го полива с вино.
Имен ден ден днес празнуват всички с имената Ангел, Ангелина, Михаил, Михаела, Рангел, Райна и техните производни.
Църквата е определила този ден за празник в чест на светите ангели и най-вече на св. Михаил, когото смята за вожд на небесните сили.
Православната църква определя св. Михаил като един от седемте първенстващи ангели, стоящи винаги пред престола на Господ. Той е и военачалник на цялото небесно войнство от ангели и архангели.
Освен него пред престола Господен стоят още Архангел Гавраил, който е носителят на Божиите тайни, Архангел Рафаил - лечителят, Архангел Уриил, който просвещава душите ни, Архангел Салатиил, който се застъпва за нас пред Бога, Архангел Уехудиил, който прославя Бог и Архангел Варахиил, който дарява с Божиите благославии.
Водещи
-
Бащата на Сияна: Благодаря, че вместо да се молите за здравето на децата си, се молите за душите на нашите
Продължават протестите срещу войната по пътищата
13.04 | 19:00
-
Тържествена церемония в Трета авиобаза посрещна първия Ф-16
Експлоатацията му ще започне след неговото техническо и летателно приемане от ВВС на България
13.04 | 18:40
-
В понеделник транспортни работници излизат на протестно шествие в София
Вижте къде ще има затворени улици
13.04 | 18:20
-
Карлос Насар e най-добрият тежкоатлет в Европа за 2024 г.
Изминалата година бе най-успешната във все още кратката кариера на 20-годишния спортист
13.04 | 18:00
Най-четени
-
Доган се "прибра у дома" в Боянските сараи за среща с младежкото ДПС, полицията го изгони (ВИДЕО)
Нахлуването на Ахмед Доган и неговите привърженици в имота, известен като "Сараите" в Бояна, е...
13.04 | 10:20
-
Нов протест в София заради опасните пътища
Повод за масовото недоволство стана трагичният инцидент с 12-годишната Сияна
13.04 | 11:00
-
Гроздан Караджов: Ако сведем до нулa жертвите на тези 36 участъка, ще спасим 150 българи
11 институции отговарят за пътищата, ние работим с отговорност и срокове, заяви транспортният...
13.04 | 13:20
-
Калфин: ЕС няма интерес от търговска война със САЩ, но има много силни оръжия
"Имаме капацитет и трябва да се насочим към високотехнологичната отбранителна индустрия",...
13.04 | 14:00