Атакуват скъпия билет за градски транспорт пред КЗП и КЗК 26.04 | 16:44
Центърът за градска мобилност злоупотребява с господстващо положение, твърдят от „Сердика“
С доклад до председателя на СОС общинските съветници от Коалиция "Сердика" (АБВ и "Български социалдемократи") Анета Григорова, Войслав Тодоров и Тодор Цанев настояват за незабавна отмяна на решението, с което стойността на еднократното пътуване бе повишена на 1.60 лв. от първи юни.
"Още преди време ние декларирахме своята позиция, че това увеличение е недопустимо и икономически необосновано, в момент, в който цената на горивото пада, а в София трафикът нараства поради строително-ремонтните дейности в града. Още повече, че липсва ясна политика от страна на Столична община за насърчаване използването на градския транспорт от всички граждани на София, отсъстват и мерки за увеличаване на контрола и повишаване качеството на услугата. Смятаме, че вместо да търси средства от приходите от повишения билет за градски транспорт, Столична община трябва да спре изтичането на финанси от Центъра за градска мобилност, чрез преустановяване на съмнителните обществени поръчки и други сделки извършвани там, които доведоха и до серия от оставки в сектора, който очевидно е бил управляван в ущърб на обществото", посочват общинските съветници.
Цанев, Григорова и Тодоров възнамеряват да атакуват решението на СОС за повишаване на цената на билета и пред Комисията за защита на потребителите и Комисията за защита на конкуренцията: "Ще сезираме двете комисии за това, че Центърът за градска мобилност злоупотребява с господстващото си положение и се опитва да налага промени в условията за пътуване с обществен транспорт на територията на Столична община. Считаме, че увеличението на цената на билета за еднократно пътуване, може да се разгледа и като нелоялна търговска практика, от страна на ЦГМ , тъй като шоковото поскъпване на талона директно цели промяна на поведението на потребителите и е опит те да бъдат принудени да използват абонаментни карти".
От Коалиция "Сердика" са съвносители и на предложение за създаване на временна комисия за проверка и контрол на разходването на средства от общинските дружества.
Органът ще бъде съставен от общински съветници, независими експерти, представители на граждански и неправителствени организации и журналисти. Обект на проверка ще бъдат всички обществени поръчки на стойност над 19 000 лева. Комисията ще осъществява контролната си дейност в рамките на мандата на текущия СОС, пред който ще се отчита на всяко тримесечие. Предложението е внесено с подписите на всички политически сили в Столичния общински съвет, с изключение на ГЕРБ.
Водещи
-
Пациенти с рядко животозастращаващо заболяване настояват за спешна промяна на клинична пътека
Кои болести се срещат по-често при жени, отколкото при мъже?
24.11 | 15:15
-
Борислав Михайлов е приет в софийска болница след инсулт
62-годишният Михайлов, който има 102 мача за националния отбор, е избиран за Футболист №1 на...
24.11 | 15:00
-
Нов проблем за Димо Алексиев: Актьорът е потънал в дългове
Наскоро се стигнало дотам да поиска 5000 лева на заем от заможен свой колега, за да изпрати...
24.11 | 14:45
-
КНСБ украси протестна елха пред Народното събрание
Демонстрацията преминава под засилено полицейско присъствие, като напрежението е насочено към...
24.11 | 14:15
Най-четени
-
БАБХ с нов директор
Д-р Милушева притежава две магистърски степени - по ветеринарна медицина и по санитарна...
24.11 | 10:59
-
Още една рокада на върха! Нов шеф на БАИ
Със заповед на министъра на иновациите и растежа досегашният изпълнителен директор на БАИ Мила...
24.11 | 12:15
-
Заплатите в България - рекорди и предупреждения
Разликата в посоката на движение между секторите очертава разнопосочни тенденции. Едни отрасли...
24.11 | 11:15