БАБХ гарантира, че бедните няма да консумират опасно месо 26.11 | 17:21
Дарените за социални нужди животни ще са с ясен произход, увери Дамян Илиев

Домашните животни, които отиват за дарение като храна за социално слабите, ще бъдат с ясен статус и доказано безопасни за хората. Промените в Закона за ветеринарномедицинската дейност са необходими, за да се предотврати разпространението на болести сред добитъка. Те съдържат превантивни мерки, за да не се допуснат епидемии, като бруцелозата през лятото. Това заяви за Фокус директорът на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) Дамян Илиев.
Коментарът му бе по повод приетия на първо четене от парламента законопроект с промени в Закона за ветеринарномедицинската дейност. Предложенията отнесоха много критики от депутатите, че се подлага на риск здравето хората и животните. Стопаните се задължават да ваксинират добитъка си срещу всичи рискови болести по ветеринарния календар, в противен случай ги чакат тлъсти глоби, конфискуване на животните и унищожение в екарисаж. В същото време обаче се допуска месо от такива животни да се изпраща акто дарение на социални домове и да се раздава за храна на бедните.
"Едната от причините да се наложат промени е това, което се случи през 2014 г., особено с бруцелозата. Това ни накара да уточним по-ясно нещата в закона, така че животни с неизяснен произход и здравен статус да бъдат моментално на екарисаж. Други, които са с изяснен здравен статус, но се движат нерегламентирано и нерегистрирано в информационната система, ще бъдат предавани на структури като хранителната банка, за да бъдат предоставяни на социални домове”, обясни шефът на БАБХ.
Той увери, че животните, които отиват за дарение, ще бъдат с ясен статус и доказано безопасни за хората. В същото време със законовите промени ще се засилят проверките и ще се подобри работата на официалните ветеринарни лекари, подчерта Илиев.
Водещи
-
Учителят, задържан за сексуални отношения с 13-годишно момиче, застава пред съда
Софийската районна прокуратура му повдигна обвинение, след като седмокласничката подала жалба...
28.08 | 09:15
-
Зеленски изпраща делегация в Ню Йорк за преговори за гаранции за сигурност
Срещата беше потвърдена от специалния пратеник на САЩ Стив Уиткоф.
28.08 | 08:58
-
Да подготвим ученика за първия учебен ден – колко струва?
Началото на учебната година има неприятният навик да съвпада с периода след летните почивки, в...
28.08 | 08:37
-
Пожар наложи евакуацията на блок в столичния кв. „Стрелбище“
Пламъците са тръгнали от един от апартаментите в жилищната сграда
27.08 | 21:00
Най-четени
-
Да подготвим ученика за първия учебен ден – колко струва?
Началото на учебната година има неприятният навик да съвпада с периода след летните почивки, в...
28.08 | 08:37
-
35% от децата в България живеят в риск от бедност и това е най-високият процент в Европейския съюз
Той подчерта, че има напредък в някои области
27.08 | 12:15
-
Министерството на транспорта предлага промени в нормативната уредба за атракционите
Темата се поставя на дневен ред в Министерския съвет днес, след като правителството призна за...
27.08 | 10:15
-
По-ниска цена на природния газ предлага „Булгаргаз“ за септември 2
За сравнение, Комисията за август утвърди цена на природния газ в размер на 62,09 лв./MWh, без...
27.08 | 11:45