Бабикян: Мирният преход без проливане на кръв е бил гарантиран при протеста през 1997 г. 10.01 | 22:00
Желев беше този, който призова за мир, за безкръвен преход и ненасилие, категоричен е пиар експертът и съосновател на движението "Ние идваме"

След онези протести на 10 януари 1997 г. все пак България тръгна безапелационно по пътя към ЕС и към НАТО. Това е ключовото на онези протести. И мирният преход без проливане на кръв и без насилие винаги е бил гарантиран при протестите през 1997 и 2013 г.
Така коментира пред БНР събитията преди 27 години пиарът Арман Бабикян, съосновател на движението "Ние идваме".
"Истината е, че имаха тежко и сериозно значение онези протести. Става дума за политиците, които взеха резултата от протеста и започнаха да управляват. В началото бяха студентите, които окупираха СУ и организираха шествие към ул. "Позитано". България беше съсипана и ограбена. 13 банки фалираха. Имаше много сериозен контекст, преди да се стигне до избухване. А СДС посещаваше студентите, дори да даде насока и имаха решение изборите да са септември, не веднага. Хора, които тогава посещаваха студентите, не са сред живите – Евгений Бакърджиев, но резултатите все пак бяха фундаментални за България", коментира събитията през 1997 г. Бабикян с днешна дата.
"Желев беше този, който призова за мир, за безкръвен преход и ненасилие. Някак си мирният преход винаги е бил гарантиран от подобни реплики - спирачки и опасението да не се пролее кръв. Всъщност, всеки път имаше насилие и то беше като това през 2020 г. Отново това преследване по уличките, побоя, хората в спешното. Начините на реакция на БСП-полицията тогава и тази на ГЕРБ през 2020-а не се различават, както и тази на сглобеното управление пред стадион "Васил Левски". И последствие никога няма, нито едно", каза Бабикян в предаването "Преди всички".
"На протестите през 2013 г. имаше политически субект – старото СДС, и въпреки неопитността си можеше да поеме отговорност, да упражни властта и да реализира промяната в курса на страната, и да укрепи валутата на страната. А на протестите през 2020-а нямаше политически субект, работеше се или не се работеше за разделението на политическите субекти. Финансовите интереси управляваха страната и името на Пеевски не е важно. Въпросът е каква корпорация стои зад това и продава интересите си през властта - Черноморското крайбрежие, свободата на словото, съдебната система. Назначаването на Пеевски за шеф на ДАНС през 2013-та и атаката през 2020-а бяха само искрите, които пламнаха", анализира Арман Бабикян.
И категорично заяви, че има граждански потенциал, "политически няма, но е задължително да има".
"Хората, които искат демокрация за страната ни, трябва да са тези, които могат да реализират това, което искаме във вид на управление", препоръча Бабикян.
Водещи
-
Кирил Домусчиев: България завърши интеграцията си в ЕС
Бизнесменът благодари на тези политици и и институции, които са опазили фискалната стабилност...
09.07 | 15:30
-
Александър Маринов: Силните в управлението могат сами да предизвикат избори
ГЕРБ и ДПС-НН са скачени и могат да имат мнозинство в НС, смята той
09.07 | 15:10
-
"Македонски език и идентичност" отпаднаха от доклада за напредъка на РСМ по пътя ѝ към ЕС
Приеха доклада на Томас Вайц за напредъка на Северна Македония без спорните текстове
09.07 | 15:00
Най-четени
-
Ивелин Михайлов: Пеевски е поискал досиетата на 88 кмета от „Промяната“
„Делян Пеевски е изискал досиетата на 88 кмета от ‘Продължаваме промяната’. Изиска им е, за да...
09.07 | 11:30
-
Борисов: Когато ПП-ДБ говорят и ви кажат: "Добър ден!", можете да си пуснете лампата
По думите му няма проблем с достъпа до образование, а конвертируемостта на дадена специалност....
09.07 | 10:45
-
От днес Перник и областта остават без АГ отделение
Причината - няма акушерки. Приемът на родилки се преустановява до 30 юли включително.
09.07 | 10:15
-
Кметът на Варна остава в ареста
Разследването остава динамично и ще следим развитието на случая в реално време.
09.07 | 11:45