Балабанов: Изплашен от еврото, колегата Цончо стои на площада, а спестяванията му са в евро 03.06 | 10:15
По думите му правителството е създадено като опит за стабилизация на страната.

Литва е пример за това как в една държава, влязла в еврозоната след валутен борд, за пет години ръстът на доходите е 115%, а инфлацията е 2,2%. През всички години с какво помогна левът на регионите в Северозападна България? Кога за последно валутата е бил независима? Това каза в ефира на Нова телевизия депутатът от "Има такъв народ" Станислав Балабанов.
България е в процес на присъединяване към еврозоната. През февруари 2025 г. България официално подаде искане за извънреден конвергентен доклад, за да се оцени готовността на страната за приемане на еврото. Очаква се, при положителна оценка, България да въведе еврото на 1 януари 2026 г.
"Колегата Цончо Ганев е изплашен от приемането на еврото, но част от спестяванията в публичните му декларации и КОНПИ са евро. Това важи и за редица други представители на "Възраждане". Сред позитивите от влизането в еврозоната са повишаването на доходи, както и ръстът на чужди инвестиции. Основна задача на правителството, ако приемането на еврото бъде потвърдено, е да информира и успокои гражданите", спомена Балабанов.
Депутатът коментира и предложения от държавния глава референдум за това кога да бъде въведено еврото. "Ако предложението на президента беше законосъобразно, щяхме да застанем зад него, защото хората винаги трябва да бъдат питани. Преди време Йотова и Радев казваха колко е добре за България да влезе в еврозоната, сега може би с политически мотив промениха мнението си. Посланията им по-скоро разколебават и разделят обществото", смята той.
По думите му правителството е създадено като опит за стабилизация на страната.
На 2 юни се проведе национален протест на млади лекари и медицински специалисти в шест града у нас. Сред основните искания е да се въведе механизъм, който да контролира изплащането на минимално възнаграждение за младите лекари, медицинските сестри, акушерките и други специалисти по здравни грижи.
"Секторът на здравеопазването е продънена яма през последните години. Всеки министър тръгва с реформа, но тя не става за вечер или месец. Доц. Кирилов опитва да намери механизъм, с който поне частично да се покрият изискванията. Надявам се да се повишат възнагражденията на медиците, но това няма да стане бързо. ИТН отваря широко вратите към проблемите на медиците. Ще приключим с този казус през новия бюджет", заяви Балабанов.
Водещи
-
Нов политически сезон - нови заявки
По думите му България през 2025 г. е в будна кома и се е превърнала в държава на абсурда - уж...
03.09 | 17:58
-
Черният леопард е забелязан край Дупница
На мястото е извършен обход от полицейски екип, но не са открити следи, които да потвърдят...
03.09 | 17:40
-
Путин заяви днес, че е готов да се срещне с президента на Украйна Володимир Зеленски
"Ако Зеленски е заинтересован от среща, нека дойде в Москва и срещата ще се състои. Ако...
03.09 | 17:20
-
По-тежки обвинения за Никола Бургазлиев след смъртта на Христина, премазана от АТВ
Очаква се наблюдаващият прокурор, който ще поеме делото, да прецени за евентуална...
03.09 | 16:59
Най-четени
-
Кирил Петков е с нова визия – пуснал си е брада
Това стана ясно днес при старта на новия политически сезон, който започна след 33 ваканция на...
03.09 | 13:30
-
Цончо Ганев: Народът обеднява с всеки един ден преди еврозоната
"Политиките, които води правителството, са пагубни, задлъжняваме с колосални темпове - 16...
03.09 | 11:15
-
Над 1500 пощенски станции са готови технически за въвеждането на еврото
Електронен пенсионен картон улеснява пенсионерите
03.09 | 09:21
-
Василев: Какво дири вицепремиерът на евроатлантическия кабинет в Китай
"Държавата е завладяна от Борисов и Пеевски, премиерът е фигурант", допълни той.
03.09 | 12:15