Бившият финансов министър Асен Василев разкритикува остро твърденията за "дупка" в бюджета 24.01 | 15:45
"Теменужка Петкова вчера съобщи за приходи от 3,684 милиарда лева и разходи от 3,277 милиарда лева. Простата аритметика показва излишък от 407 милиона лева, а не дефицит за януари", заяви Василев.

Бившият финансов министър Асен Василев разкритикува остро твърденията за "дупка" в бюджета и опроверга необходимостта от използване на фискалния резерв. В кулоарите на парламента той представи конкретни данни, които показват излишък, а не дефицит в хазната.
"Теменужка Петкова вчера съобщи за приходи от 3,684 милиарда лева и разходи от 3,277 милиарда лева. Простата аритметика показва излишък от 407 милиона лева, а не дефицит за януари", заяви Василев.
Той подчерта, че от 2021 година досега януари традиционно приключва с положително салдо от над 400 милиона лева. Според него настоящите опити за представяне на ситуацията като критична са "артилерийска подготовка, за да се вкара държавата обратно в бюджетите на постната пица, за да останат пари за крадене".
Бюджетна дисциплина и еврозона
Василев защити своето управление на финансовото министерство, посочвайки, че страната е завършила с 3% дефицит миналата година и 2% по-миналата, при положение че служебният кабинет е предлагал 6,4%.
"Ако запазим нивото на разходите, увеличим пенсиите по закон и заплатите с 10%, няма да има никакъв проблем с бюджета", категоричен е бившият финансов министър.
По отношение на присъединяването към еврозоната, Василев потвърди, че България покрива и последния критерий - инфлацията. Той изрази притеснение от забавянето на процеса, което според него се дължи на позициите на ИТН и БСП.
Водещи
-
Зеленски предупреди САЩ да не чертае нови граници на Украйна
Руските претенции към украински земи
16.04 | 09:49
-
Георги Георгиев: Дебора ми пишеше, че ще ме убие
Насилникът на Дебора сега я обвинява в заплахи за убийство
16.04 | 09:41
-
ИТН заплашва с напускане на властта при намеса на "Ново начало"
Категоричен отказ за преговори с "Ново начало"
16.04 | 09:36
Най-четени
-
Днес се навършват точно 100 години от най-кървавия терористичен акт в историята на България
Въпроси без ясни отговори и днес
16.04 | 09:15
-
Някои бои могат да превърнат празничната трапеза в здравословен капан
Какво да изберем за безопасно боядисване?
16.04 | 08:59
-
Днес християнският свят отбелязва Велика сряда
Велика сряда е третият ден от Страстната седмица, водеща към най-големия християнски празник –...
16.04 | 08:44
-
Георги Георгиев: Дебора ми пишеше, че ще ме убие
Насилникът на Дебора сега я обвинява в заплахи за убийство
16.04 | 09:41