Борисов: Пандемията не сви инвестициите, увеличи ги 19.03 | 11:35
Премиерът инспектира строежа на газопровода до Панагюрище и Пирдоп

"Въпреки пандемията инвестициите в България не само не намаляват, но и се увеличават. Имаме много добре квалифицирани работници, разполагаме с магистрална, жп, енергийна инфраструктура, у нас е и най-ниският данък в Европа. Цялата тази стабилност води до повишаване на Брутния вътрешен продукт, а оттам и на доходите на хората във всички сектори." Това заяви министър-председателят Бойко Борисов, който огледа на място напредъка по изграждането на довеждащия газопровод до Панагюрище и Пирдоп.
Проектът е от ключово значение за региона, защото от него ще се възползват както големи индустриални потребители, така и обекти като детски градини, училища, други институции и битови клиенти в района. "Този газопровод не го правим само за заводите, но и за хората. До края на година ще построим и интерконектора с Гърция, с което ще се даде възможност за доставки на втечнен газ от цял свят", изтъкна премиерът.
В близост до разширението на газопреносната мрежа до Пирдоп се намира завод от групата на "Аурубис". Компанията е един от най-екологосъобразните производители на мед в света.
У нас "Аурубис България" е най-големият данъкоплатец и има структуроопределяща роля за икономиката ни с 870 преки работни места и 2500 непреки. Компанията има ключов принос за БВП на страната ни чрез износ, внос, осигуряване на бизнес за редица български компании по веригата на доставки и поддръжка. "Компанията инвестира милиарди, разкри хиляди работни места е и изключително ангажирана с опазването на околната среда, тъй като е внедрила нови ефективни и щадящи технологии", отбеляза Борисов.
"Аурубис България" е инвестирала у нас над 600 млн. евро в периода 1998-2018 г., а нови 132 млн. евро са за периода 2019-2022 г.
Довеждащият газопровод, който е разширение на националната газопреносна мрежа до Панагюрище и Пирдоп, е с проектна дължина 61,5 км и с капацитет 30 000 м3/ч. Освен линейната част на газопровода е предвидено да бъдат изградени и 2 автоматични газорегулиращи станции – едната в близост до Панагюрище, а другата – до Златица. С изграждането на новия довеждащ газопровод ще бъдат създадени условия и предпоставки за газоснабдяване на промишлени консуматори, обществено-административни потребители в района, за битово газоснабдяване на общините Панагюрище, Пирдоп, Златица, Лесичово и др., както и потенциална възможност за газифициране на общините Стрелча, Мирково, Чавдар и Челопеч.
По-късно премиерът Бойко Борисов посети завода на "Аурубис" в Пирдоп, където разгледа модернизираното производство.
Водещи
-
Църковен празник днес: Неделята на Слепия
На 25 май възпоменаваме и третото намиране честната глава на светия пророк, Предтеча и...
25.05 | 09:45
-
Обявиха частично бедствено положение в три села
Кметът на Нова Загора Галя Захариева взе решението заради преминала през населените места буря
25.05 | 10:20
-
Високите цени тази година по плажовете у нас връщат феномен от соца
На юг порция сафрид 16-17 лв., на север 18-20 лв.
25.05 | 10:00
Най-четени
-
Църковен празник днес: Неделята на Слепия
На 25 май възпоменаваме и третото намиране честната глава на светия пророк, Предтеча и...
25.05 | 09:45
-
Изненада! Фреди Меркюри има дъщеря, пазена в дълбока тайна
Сега тя е на 48 години и живее в Европа, където работи в областта на медицината и самата тя е...
24.05 | 12:00