Борисов: подадохме документи за поръчката на ЕС за защити от коронавируса 17.03 | 17:14
Премиерът обсъди с Фон дер Лайен по телефона ситуацията с COVID-19
България подаде документи и участва в съвместната обществена поръчка на Европейската комисия за защитно медицинско оборудване - маски, защитни очила, както и за респиратори и сетове за тестване. Това бе една от темите по време на телефонен разговор между министър-председателя Бойко Борисов и председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. Срокът за подаване на документите от държавите членки изтече и в момента ЕК прави оценка на подадената информация и за нуждите на отделните държави за количества.
По време на разговора премиерът Бойко Борисов информира Урсула фон дер Лайен как чрез пренастройване на производствата си, български компании в момента произвеждат за лекарите и целия медицински персонал - водонепроницаеми защитни гащеризони и маски, сертифицирани по най-високите стандарти.
Във връзка с разпространена информация, че България е отказала да участва в обществената поръчка на ЕС поясняваме, че поради технически причини страната ни не е ратифицирала Рамковото споразумение за съвместно възлагане на обществени поръчки при мерки за медицинско противодействие. За тази цел е необходимо да разполагаме с автентична езикова версия на споразумението на български език, която може да бъде изготвена единствено от преводаческата служба на ЕК. До момента преводът не е готов.
Междувременно, предвид извънредната ситуация в цяла Европа, предизвикана от разпространението на COVID-19 и необходимостта от спешни мерки за борба с разпространението му, министерството на здравеопазването предложи на Министерския съвет да одобри рамковото споразумение за съвместно възлагане на обществени поръчки и да предложи на Народното събрание да го ратифицира възможно най-бързо.
Министър-председателят Бойко Борисов и председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен обсъдиха възможността България да осигури наличност на защитни средства за други държави членки на ЕС след като задоволи нуждите на българския пазар. Междувременно България е в разговори с трети държави предвид липсата на достатъчна наличност в рамките на целия Европейски съюз за допълнително осигуряване на маски, защитни облекла и респиратори.
Водещи
-
ПП отвърна на Пеевски: И "компроматите" им станаха “компоти”
Директорът на 138-о училище започва кариерата си по покана на кмет от ГЕРБ, твърдят от...
20.12 | 18:01
-
Адв. Екимджиев: Протестиращите не бива да пускат Сарафов в кабинета на главния прокурор
Европейският съюз не е Съветският съюз. Той няма да дойде с танковете да ни освобождава от...
20.12 | 18:00
-
Турист загина след падане в пропаст край връх Вихрен
В момента тече акция по транспортиране на тялото му
20.12 | 17:20
Най-четени
-
Учредява се партия "Трети март"
Председател на сдружението е Тихомир Атанасов. Очаква се той да бъде номиниран и за лидер на...
20.12 | 14:00
-
Русия прекратява договора си с България от 1992 г.
Прекратяват се и редица други военни споразумения, сред които тези с Румъния, Германия, Полша,...
20.12 | 09:45
-
Киселова: Бойко Борисов да не е премиер и „ДПС-Ново начало” да не участват в коалицията
Тя уточни, че не става въпрос за „сглобка”, а за „съвместно управление”
20.12 | 12:00