Борисов поиска да получи мандата за кабинет от Радев още идния понеделник (ВИДЕО) 10.12 | 09:58
Държавният глава Румен Радев започна консултациите за саставяне на правителство с най-голямата парламентарна сила - ГЕРБ-СДС
Държавният глава Румен Радев започна консултациите с най-голямата парламентарна сила - ГЕРБ-СДС. Делегацията на ГЕРБ бе водена лично от лидера им Бойко Борисов. В нея ъбяха също Росен Желязков, Рая Назарян и Томислав Дончев.
"Поредните парламентарни избори отново ви отредиха статута на първа политическа сила, но и ви натовариха с най-голямата отговорност за съставяне на правителство. Формирането на мнозинство в силно фрагментиран парламент е доста предизвикателна задача, което се видя с избора на председател на Народното събрание. Радвам се, че парламентът започна да работи по същество, за което вие имате съществен принос, а именно компромисът, който направихте с предложението и избора на председател", заяви президентът Румен Радев.
Той попита лидера на ГЕРБ Бойко Борисов какви са шансовете за съставяне на правителство, Борисов отговори: "Политическото его се оказва много голям проблем. Всички говорят от името на народа и техните избиратели какво казали".
Президентът също така директно попита Борисов кога иска да получи възможността за представяне на кабинет, което видимо изненада лидера на ГЕРБ и дори го разсмя. Той обаче благодари за възможността: "Това е отношение към желанието и разбирането ни, че трябва да има редовно правителство. От понеделник нататък, ако вашата програма позволява, може да отидем към връчване на мандата. Ако тази седмица не се разберем, няма да се разберем и следващата", отговори той на Радев.
Държавният глава започна консултациите с политическите формации в 51-вия парламент преди да връчи първия мандат за съставяне на правителство.
Първа беше най-голямата парламентарна група - ГЕРБ-СДС. В 11.30 консултациите продължават с ПП - ДБ.
Целта на консултациите с държавния глава е да бъдат очертани възможностите за определяне на мнозинство, което може да излъчи редовен кабинет.
Водещи
-
Корнелия Нинова: Политическата класа стигна дъното
Докато Борисов манипулира, играе с всички, съсипва държавата, няма да мръднем напред,...
22.11 | 18:00
-
Сибирският студ ни връхлита тази зима: България - на първа линия
Мъглите стават ледени, а сухият студ „реже“, вледенената земя задържа снега за по-дълго
22.11 | 17:40
-
Алберт Попов направи силен втори манш в Австрия
Най-добрият български състезател по ски се класира на девето място във втория слалом при...
22.11 | 17:00
Най-четени
-
Протестите срещу реформата за паркиране в столицата продължават
Днес недоволството си от нея ще изразят жители на кварталите "Хаджи Димитър" и "Сухата река"
22.11 | 11:40
-
Манол Пейков: Новият държавен бюджет показва пълното овладяване на институциите
Той заяви още, че в бюджета основните средства отиват към силовите ведомства, които „пазят...
22.11 | 11:20
-
Авиоотрядът продаде VIP хеликоптера Ми-8 за 1,8 млн. лева
Машината бе наемана за екшън филми
22.11 | 11:00