Брюксел ни размаха пръст заради мръсния въздух 01.03 | 15:10
Законодателството ви е добро, но имате проблеми със спазването му, пише в доклад на ЕК

Проблемите, които България отчиташе със замърсяването на въздуха, особено по време на големите студове през януари, са забелязани и от Еврокомисията. От Брюксел дори вече отправят критики към страната ни по този повод. В работен документ от миналия месец ЕК отправя редица критики към България по отношение политиките за опазване на околната среда. В доклада се посочва, че страната ни е постигнала значителен успех в областта след приемането ни в ЕС и законите ни са хармонизирани относително добре с европейската рамка. Но това не важи за прилагането им, предаде БГНЕС.
Най-сериозно притеснение съществува по отношение на качеството на въздуха. В тази връзка Брюксел определя 3 предизвикателства пред България: Осигуряване на защита за човешкото здраве чрез ефективни решения за намаляване на въздушното замърсяване; осигуряване на инвестиции за реновиране на ВиК мрежите в населените места, особено в частта на отпадните води; Коректно прилагане на законите за опазване на природата.
Европейската комисия обръща внимание и на факта, че България няма адекватни планове за управление на природните и национални паркове. Почти всички са с изтекли планове за управление, като изготвянето и приемането на нови се бави, често без ясна причина. "По отношение на Натура 2000 България създаде 3 управляващи органа, които дублират функции с управлението на националните и природните паркове. Разработени са планове за управление на тези 9 парка, но нито един от тях не е актуален. За много малко от останалите обекти в Натура 2000 има действащи планове за управление", подчертават от ЕК.
В доклада обаче няма само критики към страната ни. Отличени са и наши върхови постижения. Едното е, че сме приели добре структуриран план за управление на отпадъците, който е бил възприет от други страни-членки. Също така сме постигнали почти 100% целите за качество и достъп до питейна вода.
Водещи
-
Борислав Сарафов остава и.ф. главен прокурор
По думите му след шест месеца трябва да бъде избран нов и.ф. председател на ВАС на мястото на...
16.10 | 18:00
-
Василев: Съдът, прокуратурата и КПК са в ролята на трите маймунки – не чух, не видях, не разбрах
Съдът отказа да ме разпита, за да може делото срещу кмета на Варна Благомир Коцев да седи в...
16.10 | 17:20
-
Нетаняху: Войната в Газа не е приключила
До момента са върнати телата на едва девет от общо 28 мъртви заложници, които трябва да бъдат...
16.10 | 17:00
-
Изплащаните добавки към пенсиите към края на миналата година са 770 844 или със 144 повече в сравнение с края на 2023 г.
От общия брой на добавките с най-голям относителен дял са т. нар. „вдовишки добавки“ по чл. 84...
16.10 | 16:45
Най-четени
-
Ива Митева: Очаквах Слави Трифонов да напусне коалицията още вчера
Бившият председател на парламента не разбира поведението на ИТН и критикува грешките на...
16.10 | 12:43
-
bTV Media Group и Венета Райкова се разделят
Медията остава ангажирана с мисията да предлага актуално и развлекателно съдържание
16.10 | 11:15
-
Пеевски: Говорих с премиера. Каза, че до понеделник щели да решат какво ще правят
Предполагам, че Желязков изчаква Борисов. Всичко е в неговите ръце - той ще реши дали ще...
16.10 | 10:45