България не била лошо място за живеене 11.04 | 17:49
Забравете думите "малка държава", каза британският посланик у нас

"България очевидно не е лошо място за живеене, щом над 15 хиляди британци са се установили в странатa през последните години". Това заяви посланик на Великобритания у нас Н.Пр. Джонатан Алън по време на своя публична лекция, информира Econ.bg.
"Забравете думите "малка държава". По население България е 16-та по големина в ЕС. Разполага със същия брой гласоподаватели като Швеция и Австрия. България не е малка. Мисля, че заради тази си нагласа страната губи", каза посланикът.
Той заяви, че за времето, в което живее в България, е бил удивен от тесните връзки в българските семейства - нещо, за което той самият благородно завижда.
В същото време обаче българите имат едно скрито отрицателно отношение към положението в България и някакъв цинизъм спрямо начина, по който нещата се случват в страната.
Получава се един порочен кръг, хората обявяват, че страната се намира някъде под средното равнище за Европа. Чужденците, дори да са на друго мнение, приемат тяхното становище и на свой ред разпространяват това.
Всички медии, неправителствени организации и други, допълнително преувеличават тези твърдения и това допълнително се отразява на чуждите дипломати и постепенно се превръща в характеристика за България.
България е определяна като най-бедната държава в ЕС, но всъщност по-добре държавата да е най-бедната сред богатите държави, отколкото обратното, казва посланикът. За българската страна тенденцията е възходяща. В България през 2000 г. брутният вътрешен продукт (БВП) на глава от населението е бил 28% от средния за ЕС, а през 2011 г. - 46%.
Посланикът твърди, че България остава страна с висок корупционен риск, а не сме станали свидетели на знакови дела, свързани с корупция, коментира посланикът. Това може и да е така, но нивото на корупция през последните години намалява.
Какво каза още британският посланик у нас прочетете в Econ.bg.
Водещи
-
Живия Нострадамус: Разкол очаква църквата след смъртта на папата
Ще паднат и строго пазените тайни на Втикана, пророкува Атос Саломе
23.04 | 18:12
-
Премиерът: Има шанс да получим пари по втория транш на ПВУ
Той добави, че вицепремиерът Томислав Дончев много ясно е обяснил какъв е подходът, какви са...
23.04 | 18:09
-
Сакскобургготски: Паркът "Врана" загива, вече не е гора, а джунгла
Това пишат от секретариата на Царското семейство
23.04 | 18:03
Най-четени
-
Второ земетресение на Балканите е регистрирано през днешния ден
Трусът е с магнитуд 5.0 по скалата на Рихтер.
23.04 | 15:15
-
Явор Божанков вече е част от "Демократи за силна България"
Това стана ясно от публикация във фейсбук на ДСБ в Бургас, в която се обявява приемна на...
23.04 | 14:30
-
Премиерът: Има шанс да получим пари по втория транш на ПВУ
Той добави, че вицепремиерът Томислав Дончев много ясно е обяснил какъв е подходът, какви са...
23.04 | 18:09