България няма да си има остров. МВнР: няма жители 01.10 | 07:21
Три са причините за отказа на предложението, представени от ведомството

България няма да си има остров. От министерството на външните работи са отказали дори да проучат възможността България да колонизира остров в Тихия океан, каквото предложение направи роден бизнесмен, съобщава в. "24 часа".
"Обектът не представлява "остров”, съответно "земя” и в резултат на това не съществува правна възможност този плаващ обект да бъде обявен за част от територията на Република България", се посочва в аргументите на отказа, представени от Владимир Миланов, шеф на политическия кабинет на външния министър Даниел Митов.
Отказът от ведомството е оформен още в понеделник (29 септември), след като стана ясно, че бизнесмен предлага на държавата да "увеличи" територията си със завладян от него плаващ остров в Тихия океан. Според информация от ведомството отказът вече е бил връчен на бизнесмена. Отказът е оформен три месеца след първоначалното предложение на бизнесмена до МВнР и Министерския съвет. Междувременно той е потърсил и съдействие от президента Росен Плевнелиев.
Бизнесменът обаче продължава да смята, че островът може да бъде присъединен към България. Той прилага като довод становище на председателя на правната комисия на ООН проф. Александър Янков.
МВнР е посочило три причини, поради които България не се интересува от новата "територия". Едната е, че островът няма местно население и не е годен за обитаване от човек. Така според разпоредбата на чл. 121, ал. 3 от Конвенцията на ООН по морско право, която предвиждала, че скали, които не са годни за обитаване от човека или за самостоятелна стопанска дейност, нямат нито изключителна икономическа зона, нито континентален шелф.
В отказа се цитират още международното определение за остров, както и изискването на българския закон за собствеността, че недвижимата собственост трябва да бъде прикрепена трайно към земята.
От правна гледна точка островът всъщност представлявал движима вещ, частна собственост и реализирането на правата върху нея си било ангажимент на собственика.
Собственик на острова е панамска компания, която е на бизнесмена Владимир Баланов. През 2013 г. той е финансирал експедиция, която да го завладее от името на компанията. Самият остров с площ 27 000 кв. км е образуван при вулканично изригване от бързото охлаждане на лавата. Тъй като пемзата не е закрепена на морското дъно, островът е от т. нар. плаващи.
Водещи
-
Правителството планира по-строги санкции при злоупотреби с цените заради еврото
КЗП получава нови правомощия за контрол на цените до края на 2026 година
22.07 | 17:59
-
БНБ регистрира над двадесеткратно увеличение на неистинските банкноти от 100 лева
Намаляване на парите в обращение
22.07 | 17:20
-
Кремъл Дмитрий Песков заяви днес, че няма основания да се очакват чудеса на третия кръг на преките руско-украински мирни преговори
Изявлението бе направено часове преди планираната за утре среща в Истанбул между делегациите...
22.07 | 17:00
Най-четени
-
Алгафари отсече: Пеевски и Ново начало имат огромна политическа тежест
Тези, които "ревяха - като Бабикян и адвокат Николайчо Хаджигенов, се оказаха много малки, за...
22.07 | 11:15
-
"Върнете ми държавата": Кой беше Тодор Славков
Много често неофициално е наричан Малък Тошо.
22.07 | 12:30
-
Светският хроникьор и пиар Евгени Минчев се сбогува с Тодор Славков
"Лек, ранен полет в безвремието, Тошко.
22.07 | 09:59
-
България ще получи 22 милиарда евро от бюджета на Европейския съюз за периода 2028-2034 година
Реформите, които България трябва да изпълни, ще се определят от българското правителство и ще...
22.07 | 13:30