България се опълчва на ограничения срещу свободата на движение и работа в ЕС 19.04 | 19:58

София ще подкрепи ЕС, само ако защити правата на работниците и бизнеса в нова директива

От iNews.bg

Европейската комисия настоява за преразглеждане на Директивата за командированите работници, водена от идеята на председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер за равно заплащане на работещите на едно и също място в ЕС. Въпреки че тази максима, така формулирана, звучи много добре, на практика все още не е много ясно какво точно ще седи зад реализирането й. Ние бихме приели промените, ако те защитават правата на работещите и на работодателите. В никакъв случай обаче не можем да се съгласим със законодателство, което би нарушило свободното движение и работа в рамките на ЕС и поставянето на работниците и фирмите от България в неблагоприятно положение.

Това подчерта вицепремиерът и министър на труда и социалната политика Ивайло Калфин по време на работна среща с полския си колега – министърът на семейството труда и социалната политика Елжбиета Рафалска, съобщиха от пресцентъра на Министерство на труда и социалната политика. Министър Калфин подчерта още, че на този етап страната ни не е съгласна за преразглеждане на Прилагащата директива за командированите работници, която влезе в сила през 2014г.

"Няма смисъл да се преразглежда нещо, което беше внесено в европейското законодателство сравнително скоро и на което все още не е измерена реалната ефективност". Промени в оригиналната директива от 1996 могат да се обсъждат, но само ако те водят до подобряване на условията на труд и заплащане, но без да унищожават конкуренцията, категоричен беше министърът. Смисълът за България е целият Пакет за мобилността да се разглежда в по-широк контекст и в него да бъдат включени допълнителни елементи, включително и такива, които да уреждат трудовите и социални права на работещите като детегледачи, болногледачи и домашни помощници. "Ако наистина ЕК иска да говорим за справедливи условия на труд, трябва законодателството да обхване и тези изключително уязвими на пазара на труда групи", подчерта още той. България настоява и за окончателно и адекватно решение на проблемите със заплащането на шофьорите на товарни автомобили.

Страната ни приветства решението на ЕК да направи и поддържа електронна база данни, чрез която да се проследява миграцията на работещите в рамките на ЕС, включително и на сезонните работници. "Абсолютно подкрепяме и идеята в бъдеще да се въведе единна социална карта, която да съдържа информация за осигуровките и мястото на което са направени, на всеки един работещ в рамките на ЕС", подчерта още министър Калфин, по време на срещата с полския си колега, проведена в рамките на Съвета на ЕС на министрите на труда.

Най-четени