България се стопява с 220 души на ден 18.05 | 14:18

Заради намаляването на населението в трудоспособна възраст и застаряването натискът върху публичните финанси ще бъде изключително сериозен в следващите години

От Галина Александрова


Населението в България не само намалява  най-бързо в света, то намалява с ужасяващи темпове. Това заяви за агенция Фокус акад. Петър Иванов, директор на Демографския институт към БАН. По думите му, спадът е с 10.1 промила, които се получават от разликата между раждаемост и смъртност, която е 7.2 и отрицателното миграционно салдо, което е 2.9 промила.  "Това прави между 70 – 80 хиляди души на година, което е 9 души на час или 220 на ден. България намалява с 220 души на ден и 9 души на час”, добави ученият.

Заради намаляването на населението в трудоспособна възраст и застаряването натискът върху публичните финанси ще бъде изключително сериозен в следващите години. Намалява работната сила, обезлюдяват се населени места и цели региони, предупреждават от години анализаторите на демографските процеси в страната.

Акад. Иванов допълва, че поданни на НСИ коефициентът, който сравнява хората между 65 и нагоре години с тези от 14 до 64 години показва, че възрастните хора са повече. "По официални данни процентът на възрастни хора само за няколко десетилетия ще достигне безумното число 89.8%. Това означава, че 90% от хората в България, а в някои райони като Враца, ще достигнат 113%”, уточни той.
В България новородените не само са по-малко, но и 55 000 от тях нямат за майчин език българския, подчерта акад. Иванов. 

За демографския срив в страната и проблемите, които поражда той, алармира преди време и бившият социален министър Хасан Адемов. Още в края на миналата година излезе статистика, според която ражданията в последните 23 години у нас не компенсират смъртността.

Демографският срив е общ проблем на Европа, но в другите страните от съюза населението застарява, без да намалява, а у нас са налице и двете тенденции. За 2012 година над 65 години са 1,4 млн. българи. Раждаемостта у нас е 9.5‰ при 10.4‰ средно в ЕС. Миграцията и емиграцията също са високи. Жените, които емигрират, са с 10% повече от мъжете. Близо половината от заминаващите да работят и живеят в чужбина жени са на възраст 20-39 години.