Бюджетна комисия реши: 9% ДДС за книги, вестници и бебешки храни 08.12 | 18:00
Необлагаемите доходи също да се регистрират в Националната агенция за приходите, решиха депутатите

Парламентарната Комисия по бюджет и финанси намали на 9 процента данъчната ставка на книгите, бебешките храни и хигиенни артикули, както и на вестниците и печатни издания. Това стана, след като депутатите приеха на второ четене Законопроект за изменение и допълнение на Закона за данък върху добавената стойност, предаде БТА.
Бюджетната комисия одобри и необлагаемите доходи също да се регистрират в Националната агенция за приходите, допълва БНР.
Задължение да подава информация ще има платецът им, а получателят ще има право по свое желание да направи проверка на истинността на подадените данни и евентуално да въведе корекция.
Промяната е направена на второ четене в Закона за доходите на физическите лица и предстои да бъде обсъдена и в пленарната зала на Народното събрание.
Промяната е по предложение на Министерството на финансите, макар че бе припозната от Кирил Ананиев от ГЕРБ-СДС.
Заместник-министър Людмила Петкова обясни целите на мярката: "Първата цел е да може да се подпомагат най-уязвимите лица и домакинства. Втората цел обаче, която изобщо не е пренебрегване и тя може би има и по-голям фискален ефект, е НАП да има информация за всички доходи на лицата – той е спечели от хазарт, другият е получил 100 хиляди рента, тогава, като има информацията, може много бързо да се направи проверката кой откъде има доходи и как си е придобил имуществото".
Въпреки че от ДПС подкрепят изсветляването на доходите и таргетирането на подпомагането, когато има необходимост от това, председателят на бюджетната комисия Петър Чобанов изрази резерви към възможността за прилагане на текстовете:
"Когато физическо лице спечели четворка от тотото, Българският спортен тотализатор е задължен по новия закон, като платец на дохода, да изпрати информация. И как ще стане това на практика?"
"Ако става въпрос за Българския спортен тотализатор, аз ви гарантирам, че те имат база данни, в която знаят, че това е изплатено на лицето хикс. Няма как да нямат база данни и той се подписва, че ги е получил" - отговори Асен Василев от "Продължаваме промяната".
Необлагаемите доходи, които се изплащат от държавата – например социални помощи и пенсии, ще се подават автоматично към приходната агенция. От бизнеса обаче изразиха притеснение, че ще се създадат допълнителни административни трудности.
Водещи
-
Официална информация за смъртта на Тодор Славков 2
Районната прокуратура в Стара Загора е образувала досъдебно производство за изясняване на...
22.07 | 12:04
-
"Върнете ми държавата": Кой беше Тодор Славков
Много често неофициално е наричан Малък Тошо.
22.07 | 12:30
-
МО: Не е вярно, че дейности на военните са причинили пожара край учебен център „Сливница“
От възникването на пожара досега, Сухопътните войски съдействат с личен състав и техника на...
22.07 | 12:15
-
Над 40% от българите не могат да си позволят веднъж годишно едноседмична почивка
А най-голям е делът в Румъния - 58,6 на сто.В Западна Европа са на другия полюс - в Норвегия...
22.07 | 12:00
Най-четени
-
Внезапно почина Тодор Славков
Внукът на Тодор Живков се отиде на датата, на която и майка му Людмила, и вуйчо му Владимир
21.07 | 23:58
-
Овладян е пожарът в костинбродското село Безден
Все още не е локализиран, продължаваме да работим, посочи той
22.07 | 10:15
-
Броят на пенсионерите се увеличи с над 12 хиляди души спрямо миналата година
Най-голям дял в разходите заемат пенсиите с 11,524 милиарда лева
22.07 | 09:15