Валентин Захариев обеща заплати в ОЦК “Кърджали“ другата седмица 29.03 | 18:39
Собственикът на комбината е готов да го продаде, само ако намери достатъчно добър инвеститор
"Днес сутринта ми се обади главният изпълнителен директор на Първа инвестиционна банка и ми каза, че има решение на въпроса с изплащането на заплатите в ОЦК "Кърджали", заяви собственикът на предприятието Валентин Захариев пред журналисти. Той се надява този въпрос да бъде решен в началото на следващата седмица. По думите му парите са осигурени от Първа инвестиционна банка, но на този етап се предоговарят обезпеченията с имуществото и това ще отнеме дни. Захариев не изключи възможността банката да поиска и други допълнителни условия, които могат да усложнят ситуацията.
Собственикът на комбината опроверга твърденията, че работниците не са получавали заплати от 5-6 месеца. Той посочи, че не им е плащано възнаграждение за два месеца и половина, а някои са получили авансите си за декември и януари.
В знак на съпричастност към работниците ръководството и мениджърският екип на ОЦК "Кърджали" също не са взимали заплати от месеци.
"Мениджърите в нито едно от нашите дружества не са с предимства и винаги последни получават заплатите си", поясни Валентин Захариев.
Изпълнителният директор на ОЦК "Кърджали" Славея Стоянова определи неуспехите на предприятието като свои лични неуспехи. Тя заяви, че хората там работят в трудни условия, но те обичат фирмата си и искат тя да работи. Според нея исканията им за изплащане на заплатите са справедливи и реално заводът не работи от 4 месеца.
Средната брутна заплата в комбината варира между 630-650 лева, уточни Славея Стоянова.
Причините за тежкото състояние на предприятието са първо подвеждащата, а после забавената оценка за въздействие на околната среда, както и проблеми по усвояването на кредит, посочи Захариев. По думите му от екоминистерството са казали, че ще одобрят оценката за въздействие на околната среда, но впоследствие са оттеглили това свое решение, а за ОЦК "Кърджали" вече са започнали да текат солени лихви по кредита.
"Всеки изминал месец ОЦК си влошава резултатите", коментира собственикът.
Най-важните въпроси за решаване от ръководството на ОЦК "Кърджали" в момента са да бъдат изплатени заплатите на работниците и да се поднови производството в комбината, поясни мажоритарният акционер.
По първия въпрос решението зависи от Първа инвестиционна банка, а по втория - в лицето на партньор, който е намерил ръководството. Екипът се надява да сключи договор за доставка с този партньор и той предварително да предплати продукцията.
"Готови сме да продадем ОЦК "Кърджали", ако намерим достатъчно добър инвеститор", заяви Валентин Захариев. Той поясни, че търсят инвеститори и с помощта на английски компании. До този момент четири фирми са проявили интерес към предприятието. Това са "Химимпорт", Първа инвестиционна банка, "Минстрой" и китайска фирма, на която не се спомена името.
Относно "Горубсо-Мадан" Захариев поясни, че договорът е разписан на 100% от негова страна и на 50% от новите собственици, тъй като в него е предвидено да има два подписа от тяхна страна, а до момента има един.
Той обясни, че с Николай Вълканов водят преговори от октомври миналата година, но офертата му досега е била неизгодна. Той изтъкна като причина за съгласието си да продаде "Горубсо-Мадан" при същите неизгодни условия със следния аргумент: "Нещата ескалираха, излезе така, че аз развалям държавата и се съгласих на неизгодната оферта на Вълканов."
Захариев развенча и слуховете, че заплатите на работниците в Мадан са ниски. Той каза, че те варират между 2000-2500 лв., а най-високата заплата е била 5000 лв.
Той каза още, че всички средства, с които е разполагало ръководството, са вложени в "Горубсо-Мадан" и ОЦК "Кърджали". В тази връзка собственикът подчерта, че е радостен от стартирането на прокурорска проверка, тъй като от нея щяло да стане ясно, че там са "наливани средства, а не източвани".
Според ръководния екип протестите са организирани от външни интереси и доказателство за това е, че те се оглавяват от човек, назначен в края на януари 2012 година, който не е изработил дори две надници и няма да получи възнаграждения в такъв размер, за какъвто претендира.
"Има вина и в нас. Аз никога не съм бягал от отговорност, но кажете кой не бърка - само този, който не работи", коментира още Захариев. Той потвърди, че са допуснали грешки в управлението на двете предприятия.
Захариев обаче заяви, че не е съгласен с констатациите на Симеон Дянков и Тотю Младенов. Той подчерта, че всеки протокол на Инспекцията по труда започва с това, как всички забележки от предишни проверки са отстранени. Той допълни, че "Горубсо-Мадан" било единственото предприятие, което имало минно-спасителна служба, струваща 340 хил. лв. годишно.
Валентин Захариев е бивш собственик и на комбинат "Кремиковци". По този повод той заяви, че предприятието не му е дадено, каквито са обвиненията срещу него, а той го е спечелил на търг. Освен това той не е закупил комбината за един долар, както се твърди, а го е взел с всичките към него задължения, които по думите му са били 645 млн. лева.
След като поема управлението на "Кремиковци" станало ясно, че предприятието имало скрити задължения от още 300 млн. лева.
Водещи
-
Ураганен вятър събори покриви и дървета в Перник
01.12 | 18:00
-
Боршош: Конструкцията на коледната елха на София е опасна
Той е изпратил сигнал до кмета на София и до главния архитект
01.12 | 17:20
-
Печалбата на банките удари 3 млрд. лв.
показват данните на Българската народна банка (БНБ) към края на октомври
01.12 | 17:00
Най-четени
-
ДСБ официално предложи на партньорите да издигнат Атанасов за шеф на парламента
От националното ръководство излязоха с позиция
01.12 | 10:40
-
Попфолк звездата ДесиСлава слага край на музикалната си кариерата
Новината съобщи самата тя в социалките
01.12 | 11:40
-
Желязков: Единственият баланс е Атанасов да е председател на НС, а Борисов – премиер
Той коментира и дали ще върнат първия мандат празен
01.12 | 14:00