Вигенин бил в Украйна след съгласуване с Орешарски 12.03 | 17:39

Каквито и да бъдат санкциите срещу Русия, те неизбежно ще ни засегнат, смята външният ни министър

От Ивелина Георгиева

"Навлизаме в трудна фаза, която потенциално може да засегне по-силно България." Това каза министърът на външните работи Кристиан Вигенин в коментар за предстоящия референдум в Крим, който ще се проведе в неделя. Министърът бе изслушан в Комисията по външна политика относно посещението си в Украйна.

Възможността в резултат на този референдум да се повиши напрежението и да има ескалация е един негативен, но възможен сценарий, посочи той. Вигенин съобщи, че още няма съгласие за създаване на международна група, която да събере на една маса представителите на Русия и на Украйна, за да се търсят правно издържани решения. Фактът, че към този момент няма такива стъпки, води до преминаване към следваща фаза на мерките или санкциите, които ЕС е предвидил, поясни той.

Вигенин припомни, че първата фаза бе прекратяване по споразумението за либерализация на визовия режим и прекратяването на преговорите по ново споразумение, чийто основни елементи са били търговските отношения. Следващата фаза, която бе очертана от правителствените ръководители бе замразяването на банкови сметки и забраната за пътуване в ЕС. По този въпрос са започнали експертните разговори и той ще бъде коментиран на съвета на външните министри в понеделник. Към този коментира няма взето решение, как това ще се случи, допълни дипломат номер 1.

Ще се опитваме така да формираме позицията на България, че да минимизира негативните ефекти върху страната, защото след второто равнище на санкции идва третото, а именно икономическото, обеща той.
"Още сме на фаза 2, но от сега правим количествените анализи, за да направим оценка, как едни санкции биха въздействали върху България. В края на краищата налагането на санкции върху трети страни не би трябвало да води до налагането на санкции върху страни-членки", коментира Вигенин.

Каквито и да бъдат санкциите срещу Русия, те неизбежно ще ни засегнат и трябва да го имаме предвид, подчерта външният министър. Той бе оптимист, че все още има шанс по-дипломатически път да бъдат уредени отношенията, преди да се стигне до санкции.

"Всичко друго поставя България в изключително неизгодна позиция. Ние ще бъдем една от няколкото страни, които ще бъдат най-силно засегнати", каза министърът. Вигенин заяви, че е срещнал разбиране от страна на комисията относно действията на външно министерство и има желание между двете страни да продължи активния диалог.

На въпрос дали посещението му в Украйна и изявленията му пред чуждестранни медии са оторизирани от правителството и имали специално такова решение, Вигенин отговори, че това не са въпроси, които подлежат на правителствено решение. "Посещенията на външния министър се правят по инициатива или по покана, съответно те винаги са съгласувани с министър-председателя. Инициативата в случая е моя, но тя е съгласувана с премиера", обясни външният министър.

Той оцени посещението си в Киев като успех и като изключително важно, затова, че руските и украински власти ще бъдат наясно, че България следи внимателно ситуацията и ще защитава българските граждани от украински произход.

Вигенин поясни, че визитата му се е наложило да избърза и да стане на 5 май, заради решение на съвета на федерацията на Русия от 1 март да разреши употребата на руски военни формирования на територията на Украйна, което е негативен сигнал, който може да засегне българите в Украйна.

Министърът подчерта, че почивните дни и празниците около 3 март не са му дали възможност да поиска официална позиция от комисията по външна политика по въпроса с посещението му.

Относно изграждането на проекта "Южен поток", Вигенин съобщи, че правителството по никакъв начин не се е разколебано от необходимостта му. "Струва ми се, че сегашната ситуация само потвърждава факта, че ние имаме нужда от този проект, даже сме закъснели с него", коментира той.

Председателят на комисията по външна политика Янаки Стоилов заяви, че в този момент е необходимо правителството да призове към политически диалог между ЕС, Русия и Украйна, с цел да се намали напрежението и да се успокои обстановката.

"Ние трябва да се обърнем към всички държави да не провокират напрежение, включително военно в и около Украйна. Разбира се България трябва да заяви принципната си позиция за подкрепа на суверенитета и териториалната цялост на Украйна", подчерта той.

Във връзка със санкциите трябва да имаме предвид, че ако те не са диференцирани към кого се налагат, най-тежко ще засегнат страните от ЕС включително България  и Русия. Затова според него не трябва да се допуска накърняване на българските национални интереси, включително рискове за енергийната сигурност на страната и блокираме на големите енергийни проекти. Парламентът е в състояние да формира позиция, която да бъде ориентираща за всички български институции, смята той.

Според Стоилов посещението на Кристиан Вигенин в Киев е било навременно и се е съсредоточило върху правата на българските граждани от украински произход. По думите му за в бъдеще е по-добре преди такива важни посещения в конфликтни ситуации да се предоставя информация пред комисията и обществото, така ще бъдат избегнати и противоречивите тълкувания.

Комисията по външна политика е излязла с декларация, в която се обявява за отговорен подход при обсъждането на санкции и за недопускането на решения, които възпрепятстват реализацията на важни за България енергийни проекти, включително Южен поток, както и засягането на други национални интереси.

Водещи

Най-четени