Визия 2020: Конфликтът в Украйна е сериозна заплаха за сигурността в Европа 02.09 | 21:25
България е в една от най-рисковите зони

Незаконното анексиране на Крим от Русия и конфликтът в Източна Украйна се превърнаха в най-сериозната заплаха за мира и сигурността в Европа след Втората световна война.
Това пише в редактираната версия на документа "Визия:България в НАТО и в Европейската отбрана 2020", който беше публикуван за обществено обсъждане на интернет страниците на правителството и на Министерството на отбраната след като вчера (1 септември) бе одобрен от Съвета за сигурност към Министерски съвет.
В документа е записано, че анексирането на Крим от Русия и конфликтът в Източна Украйна "доведоха до сериозна промяна в съотношението на силите в Черноморския регион. Това негативно развитие има непосредствено отношение към сигурността на България". От документа е отпаднал текстът, според който България е в информационна война с Русия.
България се оказва в една от зоните с най-голяма концентрация на рискове и заплахи в Евроатлантическата общност. Тенденциите за тяхното развитие са негативни в средносрочен, а в редица случаи и в дългосрочен аспект. Източник на значителни рискове за националната сигурност на Република България остава нестабилността на региони, намиращи се в близост до границите на страната ни, пишат авторите на документа.
Динамично протичащите в Близкия Изток и Северна Африка сериозно засягат сигурността и интересите на България. Конфликтите в Сирия, Ирак, в Палестинските територии и Либия, политическата и по линия на сигурността нестабилност в Египет и Ливан са източник на потенциални и реални рискове и заплахи за България и другите страни-членки на НАТО и ЕС.
Амбициите на Иран да развива ядрена и ракетна програма също продължат да бъдат рисков фактор за стабилността в регионален и глобален мащаб. Част от рисковете за България са свързани с обстановката в Афганистан, става ясно още от текста.
Водещи
-
При избори сега: 8 партии в НС, ГЕРБ - първи
Най-голямо доверие - към президента Румен Радев – 38,7%, следван от вицепрезидента Илиана...
28.07 | 21:26
-
ВСС реши дава безвъзмездно на европрокуратурата сградата на бившата централа на ДПС
Решението беше взето с 13 гласа „за“
28.07 | 17:30
-
Кеворк Кеворкян: Невменяеми 2
28.07 | 17:15
Най-четени
-
Дете е в кома след падане от петия етаж на хотел в Китен
Състоянието на 14-годишното момче е много тежко
28.07 | 09:45
-
Европа ще бъде наводнена с американски автомобили
Това може да се случи, след като Брюксел сключи търговско споразумение с Доналд Тръмп, пише...
28.07 | 12:00
-
Журналист: Ефективността на КПК е 1%
Заплатата на председателя ѝ е 14 500 лева, заяви Йово Николов
28.07 | 11:00
-
Жената с най-големите устни в света е българка
28.07 | 15:30