Всеки втори български младеж готов да бяга в чужбина 21.02 | 13:40
Само една трета от хората у нас смятат, че родината дава възможности за развитие и добър живот

Всеки четвърти българин се замисля да емигрира от страната, а малко над половината от младежите между 18 и 29 години обмислят възможността да живеят зад граница. Това показват резултатите от проучване на изследователски център "Тренд" по поръчка на "24 часа". Изследването е проведено сред 1002 пълнолетни българи, съобщават от центъра. Изследователите са заложили на въпроси, свързани с наболели социални проблеми у нас през последните години.
От "Тренд" намират за тревожен факта, че малко над половината от младежите между 18 и 29 години обмислят възможността да живеят зад граница. Готовност за вътрешна миграция или емиграция почти няма при по-възрастните.
Замислящите се да емигрират най-много предпочитат Германия, след това се нареждат Великобритания и Испания. САЩ и Италия попадат по-надолу в списъка с предпочитани дестинации за емигриране, сочи изследването.
При три предоставени опции: да емигрират; да живеят, където са сега; да мигрират в други населено място в България - близо 70 % от запитаните отговарят, че предпочитат първото – да си останат на същото място. На вътрешна миграция са склонни само 7%.
Образованието продължава да е ценност за българина и се свързва с по-добър живот, показва още допитването. 80% са на мнение, че е важно да си добре образован, за да успееш в живота. Сред по-младите възрастови групи около една четвърт не смятат така, но въпреки това мнозинството навсякъде подчертава важността на образованието, отбелязват от изследователския център.
Над половината от българските граждани смятат, че живеят с известни лишения. Над една четвърт от хората със завършено висше образование обаче живеят без лишения. В столицата живеят повече хора без лишения, отколкото такива в недоимък.
С твърдението, че България е място, където могат да си подобрят жизнения стандарт, се съгласяват близо една трета от българите, а на противоположното мнение са 62%. От "Тренд" обаче подчертават, че има разлика в отговорите в зависимост от образователния статус. Най-големите оптимисти, че в България могат да си подобрят жизнения стандарт, са висшистите.
51% от запитаните не са съгласни, че в България може да се живее спокойно, а 45% са на обратното мнение. Малко под една трета смятат, че в България може да си намериш добра работа, докато 61% са на обратното мнение. Над една четвърт от българите са готови да работят повече, за да изкарват повече пари. Над половината биха се задоволили със стандартния 8-часов работен ден.
Да си сменят работното място искат 23% от всички анкетирани. Най-висок е процентът на тези между 18 у 29 години. На не малка част настоящото им работно място е тяхната първа работа и перспективите пред тях да се отварят възможностите на трудовия пазар предстоят. Най-консервативни са хората в предпенсионна възраст. Те не са склонни да поемат такива рискове.
Най-висок е процентът на хората, които искат да сменят работното си място - в София. Според изследователите това е обяснимо, защото столицата предлага много други възможности. В малките градове и селата не е така и хората са доволни от работата, която имат, става ясно още от проучването.
Водещи
-
Правителството планира по-строги санкции при злоупотреби с цените заради еврото
КЗП получава нови правомощия за контрол на цените до края на 2026 година
22.07 | 17:59
-
БНБ регистрира над двадесеткратно увеличение на неистинските банкноти от 100 лева
Намаляване на парите в обращение
22.07 | 17:20
-
Кремъл Дмитрий Песков заяви днес, че няма основания да се очакват чудеса на третия кръг на преките руско-украински мирни преговори
Изявлението бе направено часове преди планираната за утре среща в Истанбул между делегациите...
22.07 | 17:00
Най-четени
-
Алгафари отсече: Пеевски и Ново начало имат огромна политическа тежест
Тези, които "ревяха - като Бабикян и адвокат Николайчо Хаджигенов, се оказаха много малки, за...
22.07 | 11:15
-
"Върнете ми държавата": Кой беше Тодор Славков
Много често неофициално е наричан Малък Тошо.
22.07 | 12:30
-
Светският хроникьор и пиар Евгени Минчев се сбогува с Тодор Славков
"Лек, ранен полет в безвремието, Тошко.
22.07 | 09:59
-
България ще получи 22 милиарда евро от бюджета на Европейския съюз за периода 2028-2034 година
Реформите, които България трябва да изпълни, ще се определят от българското правителство и ще...
22.07 | 13:30