В Батак искат референдум костницата-музей да не става действащ храм 04.04 | 16:10
Жителите на Батак се изправят срещу самоуправството на Пловдивския митрополит Николай

Гражданите на Батак към този момент са събрали над 800 подписа с искане да се проведе референдум по въпроса, дали историческата църква "Св. Неделя", която доскоро беше единствено костница-музей в памет на клането по време на Априлското въстание, да се превръща в действащ храм. Събраните подписи са достатъчни, за да се представи искане пред местния общински съвет, който следва да разреши или не провеждането на референдум.
Това бе обявено днес (4 април) в пресклуба на БТА по време на пресконференция на зам.-председателя на ВМРО Костадин Костадинов и представители на Инициативния комитет в града за запазване на музея-костница в Батак.
Батачани обвиняват Пловдивския митрополит Николай и Българската православна църква (БПЦ) за това, че са превърнали костницата-музей в действащ храм, което в някакъв смисъл е гавра с паметта на изколените в църквата 2000 деца, жени и мъже, защото в един действащ храм се правят кръщенета, сватби и др. ритуали, които не са подходящи за място, пропито с кръв.
Владиката Николай е извършил незаконни стъпки църквата "Св. Неделя" да стане собственост на БПЦ. В момента тя е публична общинска собственост. Но това било бял кахър. По-големият проблем е преустройството на костницата. По закон тя е музей, а не храм. Започнала е да се внася църковна ултар. И в един момент Пловдивският митрополит е обявил на своя глава костницата за действащ храм.
Представители на Министерството на културата (МК) са били на място през февруари, които са констатирали нарушенията, извършени под скиптъра на Пловдивския митрополит. Според МК искания за промяна на предназначението на костницата не са постъпвали. А всякакви реконструкции или промяна на предназначението на храма трябва да бъдат съгласувани с държавното ведомство.
Веселин Станков, член на Инициативния комитет, заяви, че дори по времето на атеистичния комунистически режим не са си позволявали да променят предназначението на костницата.
Историкът Страхил Керелов от Батак припомни, че преди 1944 г. митрополит Кирил, по-късно патриарх, посещавал църквата, но никога не е извършвал молебени или литургии вътре.
Керелов посочи още, че местните хора още през 1880 г. са поискали да се изровят костите на загиналите и църквата да се превърне в костница-музей. Защото тази църква не е просто храм, а паметник на свободата.
През 1915 г. пък местните граждани пишат писмо до министъра на просвещението с настояване църквата да стане паметник-мавзолей.
Заради всичко това батачани са направили подписка историческата църква "Св. Неделя" да остане като паметник и национална светиня и гордост.
Според Костадин Костадинов, който е бил на място наскоро, мощите не били съхранявани правилно. Също така в храма имало гръцки и неовизантийски кич, цялата църковна утвар била закупена от Гърция и даже имало надписи на гръцки език.
"Ако всички наши митрополити бяха като митрополит Николай, още щеше да се пее на гръцки в българските църкви и БПЦ щеше да е под шапката на гръцката църква", каза Костадин Костадинов.
По думите на Костадинов към настоящия момент батачани не искат църквата да има статут на действащ храм, което означава, че един евентуален референдум ще бъде спечелен с голямо мнозинство.
Водещи
-
В момента над 20 строителни екипа извършват текущи ремонти в различни райони на територията на София
Продължава работата и по текущия ремонт на бул.“Евлоги и Христо Георгиеви“ от бул.“Драган...
24.07 | 17:59
-
ВКС прекрати делото срещу бившия шеф на разузнаването Кирчо Киров
Експертиза установи, че Киров не може да участва в процеса поради здравословни причини
24.07 | 17:18
-
С 31 гласа "за" и 13 "против" Столичният общински съвет прие доклада за довършването на бул. "Тодор Каблешков"
По-рано днес главният архитект на София Богдана Панайотова даде брифинг пред журналисти, на...
24.07 | 16:30
-
Историческо слънчево затъмнение ще потопи в мрак три континента на 2 август 2027 г.
Гибралтар също ще бъде предпочитана локация, макар и за по-кратко време.
24.07 | 16:45
Най-четени
-
Атанас Запрянов: 11 000 лева струва един час гасене на пожар с хеликоптер
„Борбата с огнената стихия изисква изключителна организация и ресурси – един час с въздушна...
24.07 | 13:59
-
Последната цифра от годината ви на раждане има своето скрито значение 2
Според китайския календар последната цифра от годината ви на раждане е свързана с един от...
24.07 | 15:00
-
Румен Радев връща за ново обсъждане в Народното събрание разпоредби от Закона за изменение и допълнение на Закона за здравното осигуряване
В мотивите си държавният глава заявява, че подкрепя законови мерки, целящи най-ефективното...
24.07 | 11:15
-
Народното събрание прие на второ четене промените в Закона за движение по пътищата
„Надявам се времето да покаже, че сме направили стъпка в правилната посока”, заяви той.
24.07 | 13:45