В София плащат с 10% повече за парно от миналата година 11.02 | 17:01
Данните на "Топлофикация София" са за януари

Сметките за парно за януари 2012 година са средно с 10% по-високи от тези за същия месец на миналата година. Това показват данните на "Топлофикация София”, цитирани от пресцентъра на дружеството.
През януари 2011 г. компанията е доставила на своите битови потребители 579 492 мегаватчаса топлинна енергия. Въпреки че този януари е било по-студено, а компанията има и с 5000 абонати повече в сравнение с 2011 година, е отчетен само 2% ръст на общата консумация на столичани.
По данни на НИМХ средномесечната температура през изминалия месец е била -2,1 градуса, а през същия месец на 2011 г. е -1,1 градуса - с 1 градус по-висока. В същото време цената на топлинната енергия тази година е с около 8% по-висока (96,096 лв. за мегаватчас с ДДС) в сравнение с януари 2011 година (88,932 лв. за мегаватчас с ДДС).
Според "Топлофикация София” 65% от столичани ще получат сметки за януари под 150 лева. За сравнение, през януари 2011 година групата на домакинствата с такива сметки е била по-малка – 55%.
Заради сериозната разлика в температурите, по-осезаемо е средното увеличение на сметките за януари спрямо декември. То е 17% и се дължи изцяло на по-високото потребление в столицата. През януари компанията е доставила на клиентите си общо 591 219 мегаватчаса топлинна енергия, което е с 87 633 мегаватчаса повече в сравнение с декември 2011 г. Основната причина за това е ниската средномесечна температура от -2,1 градуса (при +1,4 градуса за декември 2011 г.). През януари НИМХ е регистрирал 21 дни с отрицателни среднодневни температури, като в последните дни на януари те са достигнали до минус 13 градуса. Цената на топлинната енергия не е променена и през двата месеца е 96,096 лв. с включен ДДС.
Водещи
-
Появи се тревожна информация около черния леопард и неговото изчезване край Шумен
Този факт е притеснителен, тъй като майките, грижещи се за малките си, стават изключително...
07.07 | 17:59
-
о-високи са таксите за платено обучение във ВУЗ-овете, държавната поръчка - с малък ръст
Министърът подчерта, че има проблем с таксите на студентите с платено обучени.
07.07 | 17:20
-
Нощни заведения в Кюстендил се пълнят с непълнолетни
Проверките са направени при специализирана операция за опазване на обществения ред и...
07.07 | 17:00
-
Убийство заради крава в Пернишко! Тялото заровено в двора на фермата
Пострадалият бил оставен в безпомощно състояние и впоследствие починал. Тялото му е било...
07.07 | 16:45
Най-четени
-
Появи се нова версия за черния леопард
По нейни думи на появилото се по-късно видео от Румъния е заснета домашна котка, като...
07.07 | 12:59
-
Заради европейска директива се очаква скок на горивата
За цените на горивата след влизане на еврото Бенчев заяви, че цената ще се изчислява така,...
07.07 | 10:30
-
Приемането на еврото навлиза в последната фаза
Приемане на еврото през следващата година
07.07 | 10:14
-
Продължава низходящата тенденция в цените на основни хранителни стоки и тази седмица
Той допълни, че спрямо миналата година има ръст от 9 лева в стойността на потребителската...
07.07 | 15:00