ГДБОП разби група, събирала дългове с насилие 25.03 | 16:05
Арестувани са шестима, ръководителят им е жена
Арестите на шестимата участници в група за изнудване чрез заплахи и физическо насилие над длъжници на кредитно дружество е извършен на 23 март т.г. в рамките на специализирана полицейска операция на ГДБОП под надзора на Специализираната прокуратура. При претърсвания на ползвани от тях адреси и автомобили са намерени и иззети мобилни телефони и СИМ-карти, списъци с имена, адреси и суми, бухалки, както и други доказателства.
Според данните до момента групата е била сформирана през януари 2019 г. и е събирала дългове на лицензиран кредитодател на територията на Софийска област. Тя е първата с подобна дейност, ръководена от жена. Всеки от участниците в престъпното сдружение е заемал определено ниво в йерархията и е изпълнявал строго определени функции. Жертви на изнудване са били предимно ниско образовани и малоимотни хора. Някои от тях били насилствено принуждавани да погасяват предсрочно кредитните си задължения в пълния им размер.
В хода на разследването са разпитани голям брой свидетели, сред които и пострадали от престъпната дейност.
Специализираната прокуратура привлече към наказателна отговорност шестимата задържани за участие в организирана престъпна група за изнудване чрез заплахи и нанасяне на телесни повреди на лица, забавили погасяването на задължения към кредитно дружество. С постановления на наблюдаващ прокурор им е наложено задържане до 72 часа.
Днес, 25.03.2021 г., в Специализирания наказателен съд ще бъде внесено искане за определяне на мярка за неотклонение "задържане под стража" за всеки от тях.
Водещи
-
Лидерът на "Възраждане" призова за предсрочни избори и определи управлението като коалиция "Наглите"
Предупреждение към протестиращите
02.12 | 08:59
-
Столичният кмет обвини полицията в бездействие въпреки сигналите за хулигани с бомбички
"Маскирани и организирани"
02.12 | 08:45
-
Мирчев твърди, че се готви сценарий за протеста, МВР категорично отхвърля
По-рано Ивайло Мирчев написа, че МВР ще иска прекратяване на протеста "при определени...
01.12 | 18:00
-
Къде ще изградят КПП-та за протеста пред Народното събрание
„Нямаме нищо против мирно-протестиращите граждани, които желаят да изразят своята позиция чрез...
01.12 | 17:40
Най-четени
-
Столичният кмет обвини полицията в бездействие въпреки сигналите за хулигани с бомбички
"Маскирани и организирани"
02.12 | 08:45
-
Лидерът на "Възраждане" призова за предсрочни избори и определи управлението като коалиция "Наглите"
Предупреждение към протестиращите
02.12 | 08:59
-
Сдружение „БОЕЦ“ алармира: МВР подготвя палежи и провокации за протеста на 1 декември
От сдружението описват конкретни схеми за саботаж. „Информацията е за палежи на автомобили...
01.12 | 14:00