Гледането на закона за закриване на спецсъда и спецпрокуратурата пропадна 03.09 | 18:00
Причината бяха ГЕРБ, ДПС и БСП

Заседанието на правната комисия в Народното събрание, на което трябваше да се гласува на първо четене закриването на специализирания съд и специализираната прокуратура, пропадна поради отсъствието на депутатите от ГЕРБ, ДПС и някои от БСП.
Председателят на комисията Андрей Николов не даде ход на заседанието, след като установи, че в залата присъстват само народните представители на "Демократична България", ИТН и "Изправи се! Ние идваме" и не се събира необходимия кворум. По подобен начин вчера ГЕРБ и ДПС в отсъствието на депутатите от БСП създадоха хаос около приемането на промените в закона за НСО. "Коалицията "Гешев” бламира реформата с процедурни хватки. Повтаря се ситуацията от миналото народно събрание - ГЕРБ, ДПС и БСП да бранят статуквото. БСП на думи се обявяваха за закриването на специализираните съд и прокуратура, но когато се стигна до дела, това не личи”, коментира зам-председателят на групата на "Демократична България” и член на правната комисия Надежда Йорданова.
На заседанието днес беше дошъл и главният прокурор Иван Гешев, но той избяга при опита на народния представител Ивайло Мирчев да го попита как върви разследването на обвиненията на Васил Божков за дадени подкупи на Бойко Борисов и Владислав Горанов чрез пиара Севделина Арнаудова. "Кога ще разпитате Васил Божков за неговите твърдения за подкупи от 70 млн. лева и кога ще разпитате Борисов”, попита Мирчев, но не получи отговор. Проектът за промени в Закона за съдебната власт, освен закриването на специализираните съд и прокуратура, включва и въпроси като двустепенното гласуване във ВСС за кариерното развитие на съдиите, включително и при избора на на ръководителите на Върховния касационен съд (ВКС) и Върховния административен съд (ВАС). Той също така разглежда и ограничаване на функциите на прокуратурата извън наказателното производство. Предвижда се кандидатите за председатели на ВКС и ВАС да са действащи съдии като членове на пленумите на съответното съдилище най-малко 5 години преди провеждането на процедурата по избор.
Водещи
-
Антон Кутев: На първия ред в НС стоят криминално проявени хора
Има вероятност правителството да падне между юли и Нова година, прогнозира той
28.05 | 21:00
-
Едно по едно: Пророчествата на Ванга за 2025-а се сбъдват?
Зловещи съвпадения или истински прозрения?
28.05 | 20:45
-
Корман Исмаилов: Случилото се с Доган, ще се случи и с Пеевски в бъдеще
"Румен Радев е противоречива личност и изхожда от популистки позиции"
28.05 | 20:15
Най-четени
-
Съвсем нов и силно заразен вариант на Ковид-19, обозначен като NB.1.8.1
Мутацията вече е открита и у пътници, посетили Китай, Япония, Южна Корея, Тайланд, Франция,...
28.05 | 11:00
-
Борисов: Популизмът взима вече опасни размери в българската политика, особено след образуването на дело в Конституционния съд
Това заяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов в кулоарите на Народното събрание днес, коментирайки...
28.05 | 12:45
-
Пореден провал: Ракетата на SpaceX пак не можа да излети
Американската компания потвърди, че е загубила прототип на тежката ракета „Старшип“
28.05 | 15:20
-
На прага на еврозоната: Кога ЕС ще одобри България за приемане на единната валута
Това означава, че след това министрите от Еврогрупата и първите европейски финансисти от...
28.05 | 10:26