Голям проблем за младежите в България. Защо остават безработни? 27.11 | 11:45
В края на годината се регистрира спад на младежката безработица, но той е толкова крехък, че лесно може да се счупи и числата отново да тръгнат нагоре, както вече се случи в началото на годината.
В края на годината се регистрира спад на младежката безработица, но той е толкова крехък, че лесно може да се счупи и числата отново да тръгнат нагоре, както вече се случи в началото на годината.
"Проблем има, не е само български, а европейски. Трябва да добавим, че когато коментираме за младежка безработица трябва да говорим за възрастова граница 15-29 години, защото такава е методологията на Европейския съюз. Ако погледнем статистиката се вижда, че в България имаме сериозен проблем, защото тогава не сме на 20-о място, а на 4-о в Европа", заяви пред Нова телевизия Добрин Иванов Асоциацията на индустриалния капитал в България.
По думите му безработните в тази категория са около 16 процента. "На 4-о място сме след Румъния, Гърция и Италия. Германия и Нидерландия са с най-нисък дял. Допълнителен анализ показва, че причината до голяма степен се дължи на законодателен проблем. Зародишът е в това, че България е прекалено социална държава. Например имаме най-дългото майчинство, това се отразява върху младежката безработица, защото профилът е жена на възраст между 25 и 29 години, която има ниско образование и две деца", обясни Иванов.
Според председателя на Съюза за стопанска инициатива Михаил Кръстев причините са много. "Донякъде са в методологията – регистрацията в бюрата по труда не е достатъчно коректен измерител на младежката безработица. Намираме се в 2024 г. много млади се занимават с фрийланс дейност, стартъпи и статистиката не може да ги хване. А те имат доходи и работа", обясни Кръстев и се съгласи, че има социални причини.
"Това, което се прави е влошаване на икономическата среда. Дискутираните от нас социални мерки, включително увеличаването на минималната работна заплата оказват негативно действие върху тази статистика. Обикновено техният професионален път започва от сектора на услугите и ресторантьорството. Там няма нужда от опит", каза представителят на Съюза за стопанска инициатива.
По думите на Добрин Иванов има достатъчно стимули да се преодоляват трудностите пред младите, желаещи да работят. Обаче според Михаил Кръстев това, което е записано в Кодекса на труда, като условия, при които могат да се назначават млади служители и тенденцията за повишаване на минималната работна заплата да достига нивата на средната в областите, където има много регистрации в бюрата по труда, е рестрикция.
Водещи
-
Всеки от нас дължи средно по 229 лв. на общинския бюджет
Различията обаче между отделните населени места са значителни, се посочва в изследване на ИПИ
27.11 | 16:30
-
България сключва споразумение в областта на сигурността с Украйна
Това гласи решение на Министерския съвет
27.11 | 16:15
-
Димо Алексиев ще лежи 1 месец в ареста
Актьорът не ползва екстри, настанен е в килия с още трима човека
27.11 | 15:50
Най-четени
-
Лена Бориславова: ГЕРБ трябва да се разграничи от ДПС за преговори с ПП-ДБ
Условията за диалог
27.11 | 09:59
-
Костадинов:Премахване на хартиените бюлетини, номерата в бюлетините и параваните
От “Възраждане” са включили и промени по отношение на критериите за избор на членове на ЦИК,...
27.11 | 10:43
-
Кирил Петков: Ние ще гласуваме за Силви Кирилов отново
"Трябва да се отпуши този парламент. Всеки ден забавяне увеличава риск Борислав Сарафов да...
27.11 | 10:30
-
Борисов: ГЕРБ-СДС ще внесат утре две питания в Конституционния съд за декларацията на ПП-ДБ
"Нищо не пречи да се почака. Тогава вече ще мога с чиста съвест да подпиша", каза още...
27.11 | 12:30