ДАНС ни проверява преди да се качим в самолета 10.02 | 08:26
Специално звено към спецслужбата ще пази въздушния транспорт от тероризъм

Всеки гражданин – българин или чужденец, който ще пътува със самолет, излитащ или кацащ на някое от летищата у нас, ще бъде проверяван от ДАНС. Целта е да се минимализира риска някой от пътниците да се окаже свързан с терористична организация или пък, че възнамерява да извърши атентат на борда. Проверките на пътниците ще се правят от специализирано звено към ДАНС. То ще получава предварително всички данни за хората, които ще пътуват със самолет, както и техния маршрут до достигането на крайната дестинация, независимо дали става въпрос за един или няколко полета.
Въвеждането на новата функция, която ще осъществява спецслужбата, е записано в промените в Закона за ДАНС, които днес парламентът ще разгледа на първо четене. Измененията в нормативната уредба и въвеждането на новия по-строг контрол на гражданското въздухоплаване е свързано със заложените от Европейската комисия още през 2013 г. изисквания по програмата за превенция и борба с престъпността. Проектът се осъществява и със средства от Брюксел. Целта е да бъде намален рискът от тероризъм не само в самолети и летища, но и като цяло в Евросъюза и останалата част от света. В мотивите за промяна в Закона за ДАНС е записано, че е налице нарастваща заплаха от тероризъм във връзка с увеличаващия се брой последователи в Европа и света на екстремистки групировки, включително и "Ислямска държава”. По този начин опасността за държавите, през които те пътуват, расте. Затова и контролът по въздушния транспорт трябва да бъде увеличен.
Според проекта в сегашния му вид новото звено на ДАНС ще получава веднага информацията за всяка самолетна резервация, имената на пътника, маршрута му, данните от билета и т.н. Такава информация ще предоставят и други държави, включително САЩ, с които още преди близо година беше подписано споразумение за обмен на информация за пътниците на авиокомпаниите.
Водещи
-
Как ще се осъществява алтернативният транспорт за зрелостниците заради стачката в София
Той уточни, че от 119 училище 15 ученици са заявили, че ще им е необходим алтернативен...
19.05 | 10:45
-
Кучета на Йордан Лечков почти разкъсаха йоркширски териер
Община Сливен заяви, че ще започне проверка по случая
19.05 | 10:30
-
Васил Терзиев заяви, че ще покани представители на протестиращите служители на градския транспорт на среща в общината
Направен е анализ колко деца са имали проблем със стигането да училище през двата дни, в които...
19.05 | 10:15
-
Руската армия извърши най-мащабната си атака с дронове от началото на инвазията в Украйна
Предишната най-голяма атака с дронове е била в края на февруари, когато Русия е изстреляла 267...
19.05 | 09:59
Най-четени
-
Венимин е победиелят в 13-ия сезон на "Като две капки вода"
Втора остана Михаела Маринова, а трети - продуцентът Иван (без Андрей)
19.05 | 00:08
-
Столицата осъмна за шести пореден ден без наземен градски транспорт
Автобуси, трамваи и тролеи остават в депата
19.05 | 09:15