Делото за атентата в „Сарафово” влиза в Специализирания съд до 15 юли 17.06 | 19:43
Петима загинаха при атаката срещу израелски туристи на Бургаското летище преди 4 г.

Обвинителният акт по делото за терористичния акт в Сарафово, извършен точно преди 4 години на летището край Бургас, ще бъде внесен в Специализирания съд до 15 юли. Това съобщи главният прокурор Сотир Цацаров, цитиран от БГНЕС.
Припомняме, че 18 юли 2012 г. автобус с израелски туристи, които току що бяха кацнали на летище "Сарафово" в Бургас, за да прекарат отпуската си в нашите черноморски курорти, стана мишена на терористична атака. При кървавата баня загинаха петима израелски граждани, шофьорът на автобуса - български гражданин и самият атентатор-камикадзе. При инцидента бяха ранени 35 души.
Никоя терористична организация не пое отговорност за кървавия акт, но проведеното разследване потвърди обвиненията на Израел, че е извършен от военното крило на "Хизбула".
Цацаров посочи, че тъй като се отнася за престъпление против републиката - тероризъм, обвинителният акт ще бъде внесен в Специализирания наказателен съд. В момента всички действия по разследването са приключили и се извършва предявяване на разследването. След като това приключи, по закон наблюдаващият прокурор ще разполага с 30 дни за изготвяне на обвинителен акт.
На 2 април 2013 г. стана ясно, че експертизите около атентата в Сарафово са приключили. Между 2 и 3 кг тротил е точното съдържание на бомбата, взривена от терориста на летище Бургас. На 26 април 2013 г. пък беше извършен следствен експеримент на полигон край Ихтиман, който повтори атентата с манекени. По думите на разследващите експериментът е успешен.
На 25 юли 2013 г. за свързани с атентата бяха идентифицирани Мелиад Фара – австралийски гражданин, роден на 05.11.1980 г., както и Хасан Ел Хадж Хасан – канадски гражданин, роден на 22.03.1988 г. В периода 28.06.2012 – 18.07.2012 г. двамата са забелязани в районите на градовете Русе, Варна и Несебър, в Слънчев Бряг и в Равда.
На 20 февруари 2014 г. главният прокурор съобщи, че по делото за атентата в Сарафово има нови разкрития и обстоятелства, които водят до установяване на самоличност на пряко участвало лице, което до момента не е било известно. "Третото лице пряко е участвало в атентата", уточни Цацаров.
На 7 април 2014 г. стана ясно, че загиналият терорист от Сарафово е алжирец. "Ливанската връзка" се допълва от другите двама установени атентатори от Сарафово – Мелиад Фара, ливанец с австралийски паспорт и Хасан Хасан, с канадско и ливанско гражданство. Двамата са учили в Ливанския международен университет в Бейрут. Убитият терорист също е бил студент там. Разследването установи, че фалшивите международни паспорти на терористите са изработени на принтер именно в този университет.
На 16 юли 2014 г. излезе информация, че родните служби са засекли паричен трансфер от "Хизбула", изтеглен от банкомати в Несебър. Парите били взети от 34-годишния австралиец с ливански произход Мелиад Фара, който осигурил бомбата и логистичната подкрепа за атентата на бургаското летище. Именно Фара свързва терористите с военното крило на "Хизбула".
Водещи
-
Пътници се возят в пощенски вагон, извадиха си хамак и сгъваеми столчета
Влакъовете са препълнени по празниците
06.09 | 18:00
-
Британска класация: Несебър е №1 за евтино късно море
Българският курорт печели с ниски цени на храна, нощувки и полети плюс уникална природа и...
06.09 | 17:20
-
Родителите на единия от задържаните за побоя на шефа на МВР: Синът ни не е лош човек
Те твърдят, че директорът на полицията и съседът му са били пияни
06.09 | 17:00
Най-четени
-
Жулиен и Станислав пребили МВР шефа в Русе (ОБНОВЕНА)
Съпругата на Кожухаров опитала да ги разтърве, казала им кой е
06.09 | 12:20
-
Родни политици поздравиха за Деня на Съединенито
Разделението винаги ни прави по-слаби, а общата воля гради бъдеще, написа Бойко Борисова във...
06.09 | 11:00
-
Исторически български финал на US Open
Иван Иванов и Александър Василев влизат в битката за трофея
06.09 | 09:30
-
Стартира национален маратон на четенето
Популярни имена сред участниците са Наско, Славчо, Илиян и Иван от Б.Т.Р., момичетата от трио...
06.09 | 13:20