Денят на християнското семейство е! 21.11 | 10:15
Много строго се спазва забраната да не се крои и шие дреха за мъж на този ден, защото ако го срещне вълк в гората, ще го нападне и изяде
На 21 ноември Православната църква чества празника Въведение Богородично - Денят на християнското семейство и младеж. Въведение Богородично ни напомня за влизането на Светата Дева в Йерусалимския храм.
Според преданието на този ден се случило паметно събитие. Богородица била обречена от родителите си на Бога още преди рождението си. Когато навършила три години, те я завели в Йерусалимския храм.
Със запалени свещи всички близки я съпроводили през града до храма. Светата Дева била поставена на първото стъпало и за почуда на всички, неподдържана от никого, тя се изкачила свободно по 15-те стъпала и се спряла на най-горното.
Първосвещеник Захария - баща на св. Йоан Кръстител - я посрещнал, благославяйки я. Когато достигнала възрастта, на която младите възпитанички на храма трябвало да се върнат в света и да се омъжат, тя била "дадена" на престарелия си родственик Йосиф, който от тук нататък трябвало да бди над нея.
Въведение Богородично за първи път се е отпразнувал като самостоятелен празник през 715 г. През 543 г. император Юстиниан Велики построил в Константинопол църква, посветена на Въведение Богородично.
Според църковния ни календар празникът попада в периода на Коледните пости. На този ден вярващите приемат Свето причастие, а с него и нови сили за духовен растеж и борба със злото - в себе си и в света. Този ден църквата е приела и за Ден на християнското семейство.
Семейното ходене на църква в този ден символизира влизането на тригодишната Мария в храма и напомня на родителите за духовните им задължения към децата. Защото семейството е най-доброто училище, което може да даде първите познания за Бога и Православието, за християнските добродетели, на които векове се е крепял българският род.
С решение на Св. Синод на Българската православна църква от 1929 г. празникът се чества и като Ден на християнското семейство и на православната християнска младеж. Този празник напомня на родителите и учителите, че трябва да възпитават децата в благочестие и вяра, в послушание към родителите си и чистота на нравите.
Традициите казват още, че след църква, семейството се събира около масата на чаша вино, топла питка и вкусна гозба. Така се чества здравата връзка помежду всички, а масата се оставя неразтребена, за да дойде Богородица през нощта, да хапне и благослови дома.
Според народните поверия, на този празник българите гадаят какво ще е времето през следващата година. Ако е топло и слънчево, зимата ще е люта, а лятото-сухо, ако вали дъжд или сняг, зимата ще е снежна, лятото-дъждовно, а реколтата богата.
Много строго се спазва забраната да не се крои и шие дреха за мъж на този ден, защото ако го срещне вълк в гората, ще го нападне и изяде.
Според народното поверие нощите от 14 (или от 11 ноември) до 21 ноември, наричани "Мратински нощи", са много по-лоши дори и от "Мръсните дни", защото през тях най-лесно човек може да се разболее.
Водещи
-
Андрей Рачев: Аако Румен Радев не излезе на политическия терен сега, после ще е късно
Появата му ще донесе нормализация, по подобие на Тръмп в САЩ, смята той
09.11 | 18:00
-
Знаци, че ви е посетил ангел хранител
09.11 | 17:40
-
"Уолстрийт джърнъл": Русия обмисля план за сливане на най-големите си петролни компании
Говорител на "Роснефт" обаче каза, че това не е вярно
09.11 | 17:20
-
Адвокат хвърли бомба: Ружа Игнатова е жива!
Криптокралицата получила 50 млн. щ. д. през август тази година, твърди д-р Джонатан Леви,...
09.11 | 17:00
Най-четени
-
За и против пиесата "Оръжията и човекът", режисирана от Малкович
Какво се случи снощи на втория ден от протестите срещу постановката?
09.11 | 10:00
-
Йотова не отстъпва: Има нещо нередно в изборите
Няма да коментирам г-н Борисов, каза вицепрезиденът
09.11 | 12:00
-
Лунен календар за деня: Пазете ставите, не купувайте нищо
Освободете се от ненужни и стари вещи
09.11 | 09:15