Депутатите приеха съдебната реформа - вижте прoмените 19.12 | 17:00
Окончателно Висшият съдебен съвет (ВСС) ще бъде разделен на два отделни съвета – прокурорски и съдийски. Мандатът на главния прокурор се съкращава

Депутатите приеха съдебната реформа. Това стана ясно по време на второ четене на проекта за промени в Конституцията.
Окончателно Висшият съдебен съвет (ВСС) ще бъде разделен на два отделни съвета – прокурорски и съдийски. Квотите в тях ще се запазят така, както е по проект, за да се гарантира съдийската независимост. Висшият съдебен съвет ще се състои от 15 членове, а съветът ще включва председателите на Върховния касационен съд (ВКС) и Върховния административен съд (ВАС), осем членове, избирани пряко от съдиите и петима от Народното събрание. Висшият прокурорски съвет ще се състои от 10 членове, в това число главният прокурор и шефът на ВКС, двама, избирани пряко от прокурорите, един – от следователите и петима – от парламента. Мандатите и на двата съвета ще са от по 4 години.
Сегашният състав на ВСС ще продължи да действа поне още 9 месеца, въпреки че е с изтекъл мандат. Общо събрание ще наследи пленума на ВСС. Неговите правомощия ще се ограничат до решаване само на някои въпроси. Главният прокурор и правосъдният министър ще останат в това събрание, но няма да имат право на глас. Мандатът на главния прокурор става 5 години, а на председателите на върховните съдилища – седем.
Главният прокурор ще се избира от Висшия прокурорски съвет без право на преизбиране за срок от пет години. Депутатите приеха на второ четене административните ръководители в прокуратурата да се назначават за срок от пет години с право на още един мандат. Народните представители разписаха още за извършено престъпление от общ характер главният прокурор да може да се разследва.
Нещо повече – механизмът за разследване на главния прокурор и заместниците му, влизат в новата Конституция по предложението на Радомир Чолаков, председател на Комисията по конституционни въпроси и депутат от ГЕРБ-СДС.
Председателят на ВКС и ВАС да се назначават от президента на републиката по предложение на Висшия съдебен съвет за срок от седем години. Текстовете предвиждат президентът да не може да откаже назначаването и освобождаването при повторно направено предложение. Предвижда се още административните ръководители на съдилищата да могат да се преизбират само за още един мандат.
Върховния касационна прокуратура (ВКП) и Върховната административна прокуратура (ВАП) се закриват и на тяхно място ще има само Върховна прокуратура. Също така отпада възможността прокуратурата да прави проверки във всички администрации, но пък ще бъде запазено правото й да атакува административни актове.
Водещи
-
ДПС-ДПС реши да продължи подкрепата си за кабинета "Желязков"
Това стана ясно след извънредна среща на партийци на Доган
01.04 | 21:00
-
СЛЕД КИРИЛ МАРИЧКОВ: Отиде си и Щуреца Георги Марков!
Той напусна този свят на 73-годишна възраст след кратко боледуване
01.04 | 20:23
-
МВР за скандала в ГДБОП: Извършена е проверка
Тя е направена от дирекциите "Вътрешна сигурност" и "Инспекторат" в министерството
01.04 | 20:45
-
Социолог: Заявката на Пеевски е, че иска властта публично
Като граждани трябва да си зададем два много важни въпроса, анализирайки похода към властта на...
01.04 | 20:30
Най-четени
-
Очаква се днес ДПС-ДПС да реши дали да оттегли подкрепата си за правителството
Декларацията беше направена след като депутатите на Доган гласуваха против избора на...
01.04 | 10:46
-
Нови случаи на сифилис във Врачанско
01.04 | 14:45
-
От днес вече ще плащаме по-скъпи тол такси по пътищата на страната
Във връзка с недоволството на превозвачите, свързано с увеличението на тол таксите,...
01.04 | 10:30
-
БОЕЦ обвинява шефове на ГДБОП в Пловдив в защита на контрабанден канал за цигари
От гражданското движение настояват за публични отговори от институциите, за оставки и...
01.04 | 15:00