Доклад: Близо 172 хил. българи искат да работят, но не търсят работа 13.11 | 16:19
над 1,2 млн. българи на възраст от 15 до 64 години са извън работната сила

По данни на Евростат за 2021 година над 1,2 млн. българи на възраст от 15 до 64 години са извън работната сила, като 14% от тях или 172 000 души, желаят да работят, но не търсят работа поради различни причини включително лични и семейни, предава БНТ.
Това се посочва в доклад на служебния вицепремиер и социален министър Лазар Лазаров до Министерския съвет във връзка с предстоящи промени в Правилника за прилагане на Закона за насърчаване на заетостта. Според него, активирането на неактивните лица е един от основните приоритети на правителството, защото това е ресурса, който може да реши проблемите с недостига на работна ръка, включително и квалифицирана работна сила.
Промените в правилника са качени за обществено обсъждане. Те предвиждат редица мерки, сред които насочване за самостоятелно търсене на работа, облекчена регистрация в бюрата по труда по електронен път, улесняване на достъпа до професионално обучение и други.
Водещи
-
Депутатът от ПП-ДБ Йордан Иванов: Не познавам Паскал, не съм посещавал Беляшки в митницата
Името му беше замесено в разследването за контрабанда на цигари, по което беше задържан шефът...
30.04 | 19:00
Най-четени
-
Зоните за почасово платено паркиране в София няма да работят на 1 май
На 2 май, 3 май и 5 май 2025 г. зоните за почасово платено паркиране ще работят нормално.
30.04 | 11:15
-
Балабанов: Не се казвам Асен Василев и не съм правил глупав План за възстановяване и устойчивост, заради който се чудим как да наредим бюджета
Балабанов е категоричен, че за да се свърши цялата планирана работа на правителството - трябва...
30.04 | 09:59
-
Кога преминаваме към електронна трудова книжка и какво да правим, ако сме изгубили хартиената
Къде можете да проверите с кои фирми работодатели сте имали сключени трудови договори:
30.04 | 08:45
-
Борисов е разпоредил "ликвидиране" на "Браво Пловдив" от властта в града под тепетата
Това заяви лидерът на ГЕРБ
30.04 | 15:10