Доц. Харалан Александров: Голяма част от българите мислят с ума на групата 03.04 | 13:59
В дълбока криза примитивната група става важна, хората абдикират от автономността си, обяснява социалният антрополог

"Обществото намери нов повод да се намрази – войната в Украйна. Това е вследствие на последните две години, които прекарваме в условия на социален, културен и психо-емоционален регрес… Има хора, които постигат идентичност през омраза, имат природата на балони. Идентификацията минава през това, че имаме общ враг, а не през това, че се харесваме".
Това коментира пред БНР социалният антрополог доц. Харалан Александров.
И посочи, че "в условия на война и на дълбока криза да си сам e опасно, но примитивната група става важна и хората абдикират от своята автономност, от способността да мислят със собствения си ум, и избират да мислят с ума на примитивната група".
"Когато има добро лидерство, то удържа гравитацията, която се опитва да ни свали към примитивното и разрушителното. Когато живеем в безпътица, започваме стихийно да се оглеждаме за група, която да ни опази. В България тази група е на семеен принцип, това е интелектуален и рационален процес. Става невъзможна позицията на разумна преценка".
В предаването "Неделя 150" доц. Александров допълни, че "самовлюбената себевтренченост на Запада с неговата постлиберална фантазия за светло и богато бъдеще, както и напускането на рационалното, са причини да не се догледа психопатната тенденция, способността за регрес, връщането към примитивни и маниакални идеологии от страна на Владимир Путин".
"Отказът да сме във връзка с човешката природа, отказът да мислим, да сме във връзка с примитивните и разрушителни неща, ни прави драматично неподготвени за това, което ни се случва".
По думите му голяма част от българите не са в състояние да правят разумни преценки и мислят с ума на групата - "това е провал на моралната социализация".
"Огромна част от българите имат идентификация с жертвата, това е по исторически и по лични причини. Опитът, който има поколението, израснало през Прехода, е, че промените водят до загуби. Рефлексът е да се скрием, за да ни подмине лошото".
Източник: БНР
Водещи
-
Жената на министър Георг Георгиев става водеща на новините в НОВА
Интересни рокади в ефира на телевизията
11.10 | 12:00
-
Израел нанесе удари в Южен Ливан - има жертва и ранени
Ливанският президент Жозеф Аун осъди среднощните израелски удари срещу „граждански обекти“
11.10 | 11:40
-
Отново тревога в Николово заради проливния дъжд
Рискът за дигата на езерото „Липник“ остава
11.10 | 11:00
Най-четени
-
Христo Грoзев получи наградата Европейски журналист на годината
Тържествената церемония на фестивала PRIX EUROPA се състоя в Кметството на Берлин
11.10 | 10:20
-
Сериозни прмени движението заради традиционния Софийски маратон
Променят се и маршрутите на градския транспорт
11.10 | 09:48
-
Протест "Гласът на народа срещу насилието над деца" в Бургас и други градове
Сигналът за насилие на детска възпитателка върху 4-годишно момиче е от преди 10 месеца, но за...
11.10 | 10:00