До 5 години затвор и глоба за проповядване на радикален ислям 06.12 | 16:46
Депутатите одобриха на първо четене съответните промени в Наказателния кодекс

България е на път да криминализира радикалния ислям. Народното събрание прие предложенията на Обединени патриоти за изменение на Наказателния кодекс, които предвиждат проповядването му и агитирането в тази насока. Депутатите приеха новите текстове с 88 гласа "за", 22 "против" и 50 "въздържал се".
С промените се предвижда затвор от една до пет години и санкция от 5000 лв. глоба за хората, които проповядват радикален ислям. С тях се наказва и използването на верски убеждения за политически цели, в т.ч. и пропагандирането на "Ислямска държава".
Преднишното Народно събрание също прие на първо четене предложенията, но краткият живот на 43-ия парламент не позволи те да бъдат окончателно въведени в нормативната уредба. Инициатори на предложенията тогава бяха депутатите Красимир Каракачанов и Искрен Веселинов от групата на Обединени патриоти.
Обединените патриоти предлагат още криминализирането на склоняването и подбуждането за носене на облекло, покриващо частично или изцяло лицето. В законопроекта се предлага затвор от една до четири години и глоба до 10 000 лв. за такова деяние, както и обществено порицание. Санкциите растат спрямо броя на склонените лица.
След днешното гласуване заместник-председателят на ВМРО и на ПГ на Обединени патриоти Искрен Веселинов коментира, че за пореден път в зала е проличала подкрепата на БСП към ДПС. "ДПС пак доказаха, че не са либерали, а зле прикрити радикали и саботираха всячески закона. БСП им помагаха, търсейки си благовидни предлози, включително позовавайки се на становище на българомразците от Хелзинкския комитет. Само един червен гласува "за" и заслужава похвала, другите следва да отговорят дали стратегическото им партньорство с ДПС е за сметка на националния интерес", пише Веселинов на страницата си във Фейсбук.
Водещи
-
Красотата заля с 800% Пазарджик. Следва България
Да беше мор, да беше чума, а то - избори в предимно ромски секции
13.10 | 21:00
-
Каримански: Нетните инвестиции за последните няколко месеца не са положителни
Разходите в бюджета влизат в едно такова увеличаване, което може да се сравни с принципа на...
13.10 | 20:45
-
МП предлага: Солена глоба и затвор за незаконно изхвърляне на отпадъци
Ангажиментът за криминализирането беше публично оповестен от министър Георги Георгиев
13.10 | 20:15
Най-четени
-
Транспортният министър: Няма смисъл да лепим стикери по стъклата на колите. Край с това
По думите му след премахването на лепенките за винетки, сега идва ред и тези за технически...
13.10 | 12:45
-
След ужаса в Елените: Германски гражданин разкри основната причина за бедствието
След бедствието в черноморския курорт Елените собственици на апартаменти в хотел "Негреско" са...
13.10 | 09:30
-
Ракията и кръвното налягане – как влияе върху него?
Имайте предвид обаче, че коментираме консумацията на 30 гр. ракия, а не на 3 литра
13.10 | 12:15