ЕК каза да за 78.2 млн. лв. държавна помощ за малките фирми у нас 16.12 | 16:28
До 50 000 лв. ще може да получи всяко предприятие за покриване на оперативни разходи

Европейската комисия одобри схема в размер на 78.2 милиона лева (приблизително 40 млн. евро) в подкрепа на малките предприятия, засегнати от пандемията от коронавирус. Схемата е одобрена съгласно Временната рамка за държавна помощ, приета от ЕС.
Публичната подкрепа ще бъде под формата на преки безвъзмездни средства в размер на 50 000 лева (приблизително 25 565 евро) на бенефициер за покриване на част от оперативните му разходи. Схемата, която ще бъде съфинансирана от Европейския фонд за регионално развитие, ще бъде достъпна за малки предприятия, осъществяващи дейност в определени сектори и отговарящи на определени изисквания, определени от България, с годишен оборот от най-малко 500 000 лева (приблизително 250 000 евро) през 2019 г., при който оборотът е намалял с най-малко 20 % за три месеца от февруари 2020 г. в сравнение със същите три месеца през 2019 г. поради пандемията от коронавирус. Целта на мярката е да се помогне на бенефициерите да преодолеят икономическите последици от пандемията от коронавирус и да запазят заетостта.
Комисията установи, че българската схема отговаря на условията, посочени във Временната рамка. По-специално i) помощта няма да надвишава таваните за всяко предприятие, определени във Временната рамка; и ii) помощта по схемата може да се предоставя до 30 юни 2021 г. Комисията стигна до заключението, че мярката е необходима, подходяща и пропорционална за преодоляването на сериозни затруднения в икономиката на държава членка в съответствие с член 107, параграф 3, буква б) от ДФЕС и условията, определени във Временната рамка. Въз основа на това Комисията одобри мярката съгласно правилата на ЕС за държавната помощ.
Водещи
-
Томислав Дончев с две новини. Милиарди потичат към България
Милиарди потичат към България, което ще доведе до учеличение на бюджетите по 4 инвестиции –...
17.04 | 17:59
-
Радост за учениците в Поморие: Кметът обяви неучебни дни около Гергьовден
Ученици и учители ще имат повече време за почивка, празнични мигове и семейни събирания и ще...
17.04 | 17:40
-
На първо четене парламентът прие промени в Закона за чужденците в Република България
Със законопроекта се предлага и промяна на Закона за туризма, чрез която ще се създаде правна...
17.04 | 17:00
-
Лена Бориславова: Отвътре ми идва да подкрепя вота на недоверие
"Мисля, че има как да не предадем символно нито едно от двете големи обещания, които сме дали...
17.04 | 16:20
Най-четени
-
Томислав Дончев с две новини. Милиарди потичат към България
Милиарди потичат към България, което ще доведе до учеличение на бюджетите по 4 инвестиции –...
17.04 | 17:59
-
Кирил Петков: Не можем да сме част от мнозинство, управлявано от Пеевски
Депутатите гласуват втория вот на недоверие
17.04 | 11:15
-
От "Величие" обмислят нов вот на недоверие след две седмици,
Формацията подкрепя вота на недоверие срещу кабинета на тема корупция, внесен от „Морал,...
17.04 | 10:15
-
Жан-Клод Ван Дам се обърна към руския президент Владимир Путин
Видеопосланието на звездата бе публикувано от украинската журналистка Диана Панченко в нейния...
17.04 | 13:45