ЕК призова за частична забрана за пушенето на открито 19.09 | 12:45
Кой ще контролира спазването на препоръките?

Европейската комисия препоръчва на държавите членки да забранят пушенето на традиционни цигари, електронни цигари и наргилета в някои открити публични пространства. Новите насоки предлагат страните да се съсредоточат върху места, където децата и тийнейджърите често се събират.
"Забраните са нещо трудно и нежелано, като че ли привличат хората да търсят начин да ги заобикалят. Този акт на ЕК иска да покаже, че има назряващи проблеми. Все повече млади хора употребяват не само цигари, но и нови продукти. Целта е да се обърне внимание на някого, че това не е добре за младите хора", коментира в "България сутрин" д-р Гергана Гешанова от Коалиция за живот без тютюнев дим.
Кой ще контролира спазването на препоръките?
"Ще видим до каква степен нашата държава ще възприеме тази препоръка. Зависи от самосъзнанието на този народ, от културата на тези хора. Щом има такова решение, вече не е необходимо някой да ми казва. Не пречи да си напомняме един на друг. В закона винаги има регулаторен орган. Сега е РЗИ за закритите помещения, но им е трудно да се справят. Новите забрани за пушенето от младите хора на новите продукти трябва да бъдат контролирани от МВР. Контролът е изключително труден. Оставяме на нашия народ да мисли повече за своето добруване", каза още д-р Гешанова.
Пред Bulgaria ON AIR тя посочи, че мерките са част от голямата стратегия за борба с рака, тъй като заболеваемостта от рак в Европа е твърде висока. Тютюнопушенето е един от факторите, а ние сме на върха в негативната класация.
По думите на д-р Гешанова е крайно време нашата държава да погледне сериозно на този проблем, който засяга младите хора.
"Не само със забрани. Но в училище да има повече разговори с децата. Родителите да имат повече отговорност. Институциите много изостават. Нямаме стратегия за борба с тютюнопушенето", подчерта гостът.
Рисковете от тютюнопушенето и новите тенденции
"Официалните данни показват, че в Европа около 700 хил. души си отиват преждевременно заради пушенето, 170 хил. от тях са пасивни пушачи. Пасивният пушач дори вдишва повече отрови от активния. Всякакъв вид употреба създава в околната среда дим или аерозол - въздухът вече не е чист. Организмът страда. Вкарваш му нещо, което не е естествено и не е нужно за него", изтъкна д-р Гешанова.
Тя допълни, че при младите хора започва да намалява употребата на традиционните цигари и те вече залагат на новите и модерни устройства с различни аромати и вкусове.
Водещи
-
Ако родителите живеят без брак, има ли право бащата да получава семейните помощи за децата?
Голяма част от младите семейства в България живеят на семейни начала без да сключват...
18.07 | 18:01
-
Историк: Васил Левски не е роден през 1837 г.
"Последните няколко години имахме шанса да открием нови документални свидетелства за живота и...
18.07 | 17:40
-
Незрящите у нас нямат яснота как ще разпознават новите евробанкноти
Закъснялата подготовка
18.07 | 17:20
-
Расте броят на засегнатите стопанства с шарка по дребните преживни животни
Властите припомнят, че заболяването не е опасно за хората.
18.07 | 16:59
Най-четени
-
Радев: Площадите са пълни, българите протестират срещу отказа от допитване и въвеждането на еврото без необходимите условия и подготовка
Демокрацията у нас е фасадна. Правителството е декор на дуото Пеевски - Борисов. Правосъдието...
18.07 | 13:28
-
Денков: Ние се намира в състояние на диктатура
"Не ни е страх. Няма достатъчно белезници за хората в София", заяви той.
18.07 | 11:59
-
Адвокатът на Благомир Коцев: Няма доказателства за искан подкуп
Съмнения за изкуствени записи
18.07 | 10:59