ЕС най-после се усети за младежката безработица 05.04 | 17:37
ЕС закъсня с мерките за справяне с проблема, но по-добре късно, отколкото никога, смята евродепутат
Европейският съюз най-после се усети за проблема с младежката безработица. Това каза евродепутатът Мария Габриел в отговор на въпрос на iNews как да се справим с проблема в Европа по време на дискусия "Кризата с лидерството в ЕС”.
Безработицата сред младите в Европа е върхът на айсберга, каза евродепутатът. В Испания например, половината от младежите са без работа, в България - 27,5%.
ЕС закъсня с мерките за справяне с проблема, но по-добре късно, отколкото никога, каза Габриел.
Една такава мярка е младежката гаранция. Целта на този инструмент е младите хора да получат добро предложение за работа до 4 месеца, след като са завършили образованието си или са останали без работа. Предвижда се тя да бъде съфинансирана с 6 млрд. евро от Европейския социален фонд.
Според Габриел сумата, която е необходима, за да работи този инструмент, е много по-голяма - 21 млрд. евро. Останалите средства могат да се набавят чрез пренасочване от други фондове - за селските райони и регионално развитие например.
Младежката гаранция обаче не е дългосрочно решение, а само "закърпване” на проблема, смята евродепутатът.
Една от причините е, че инструментът не включва младите хора, които нито учат, нито са на стаж, нито търсят работа, а те представляват 30% от безработните млади. Това са 14 млн. младежи, каза Габриел.
За да се реши този наболял проблем дългосрочно, е необходимо образованието и бизнесът да бъдат адекватно свързани, смята евродепутатът.
Лоша практика, за която Габриел алармира, е да се използват стажанти за позиции, които изискват трудов договор.
Евродепутатът коментира и кризата в Кипър. Евентуално излизане на страната от еврозоната само по себе си не е страшно, но изпраща негативен сигнал относно възможността на ЕС да се справя с кризи, каза Габриел.
От друга страна обаче не трябва да се превръщаме в заложници на дадена страна членка. Ако иска да излезе, нека го направи, добави евродепутатът.
Излизането на дадена страна от ЕС или еврозоната не е трудно, но обратното влизане е. То предполага наново започване на процедурата за членство. Според Габриел някои от старите страни членки не са готови да водят преговори, ако сега излязат от ЕС. Тя визира Великобритания, която дава такива сигнали.
Според евродепутата отказът на някои страни да ни приемат в Шенген е липса на доверие и заиграване с вътрешнополитически игри.
Водещи
-
Честита Нова година!
01.01 | 00:01
-
Дянков: Отдалечаваме се с години, а може би завинаги от еврозоната
Според него са налице "два непохватни опита България да влезе в огромен дефицит"
31.12 | 17:00
-
Дефицитът в хазната - 3,69 милиарда лева към края на ноември
Това прави 1,8 % от прогнозния БВП
31.12 | 16:40
Най-четени
-
Честита Нова година!
01.01 | 00:01
-
Пеевски: Внасяме мораториум върху увеличението на цената на тока
Няма да допуснем хората да бъдат ограбвани от нагли, самозабравили се олигарси и техните ...
31.12 | 10:40
-
Четирима души загинаха при пожар във вагон в София
Двама души са в болница в тежко състояние
31.12 | 09:15
-
СЗО призова Китай да оповести цялата налична информация за COVID-19
„Това е морален и научен императив”, се казва в становището на Здравната организация
31.12 | 09:45