Екзакта: 44-ият парламент си отиде със 70% неодобрение 25.03 | 20:00
Цвета Караянчева приключва мандата си с едва 25% положителен рейтинг

Сегашният 44-и състав на българския парламент приключва работата си с одобрение от 18% и неодобрение от 70%. Особено изразително е неодобрението към институцията сред столичани, сред младите българи на възраст под 30 години, както и сред най-възрастните – над 60 години. Това показват данните от социологическо проучване на Екзакта Рисърч Груп*.
Добри оценки за работата на 44-то Народно събрание в края на неговия мандат дават 52% от избирателите на ГЕРБ, 38% от привържениците на ВМРО, 17% от избирателите на ДПС, 14 % от симпатизантите на Патриотична коалиция "Воля – НФСБ”, 7% от избирателите на БСП, 5% от тези на ИТН и 3% от симпатизантите на ДБ.
Председателят на Народното събрание Цвета Караянчева приключва мандата си с 25% одобрение, дял надхвърлящ с 8 пункта одобрението към ръководената от нея институция. Неодобрението към работата й възлиза на 58%. Председателят на парламента има подкрепата на 78% от избирателите на ГЕРБ. Добри оценки за работата на Цвета Караянчева дават две трети от избирателите на новата патриотична коалиция "Воля-НФСБ”, както и една трета от избирателите на ВМРО. Сред симпатизантите на ИТН одобрението към Цвета Караянчева е 8%, колкото е и сред избирателите на ДПС. Най-ниско е одобрението към Председателя на парламента сред избирателите на БСП -4% и на ДБ-3%.
България е конституирана като парламентарна република, в която парламентарните избори би следвало да осигуряват политическо представителство по волята на избирателите. В публичното пространство, обаче, от години насам битуват тези, че всеки следващ състав на парламента е по-неодобряван и по-слаб от предишните, което оставя в хората усещането за едно безкрайно дъно на недоверието към институцията и за подмяна на техния вот.
Ако сравним сегашното одобрение на 44-то Народно събрание в края на неговия мандат, с одобрението на 43-то Народно събрание също в края на неговия мандат, то по данни на Екзакта отсъства каквато и да е значима отлика в оценките. И тогава, и сега, одобрението към Парламента е на стойност между 17 и 18%, а неодобрението и към двата състава на парламента се доближава до 70%. Нека припомним и обществените оценки за работата на парламента в края на управлението на Пламен Орешарски, когато неодобрението към институцията достигна рекордните 83%, а одобрението се сви до 8.5%.
Няма съмнение, че репутацията на Парламента е функция на компетентността на законодателите, които обаче трябва да бъдат отдадени на мисията за възвръщане на респекта към държавността у нас. Защото демокрацията е преди всичко правила и процедури, които имат за цел да гарантират функционирането на институциите.
*Данните са от национално изследване на "Екзакта Рисърч Груп”, проведено в периода между 15 и 22 февруари сред 1005 пълнолетни българи по метода "лице в лице". Изследването е обезпечено със собствени средства в рамките на изследователската програма на Екзакта. За целите на този коментар са ползвани и данни от архива наа на Екзакта Рисърч Груп.
Водещи
-
Антон Кутев: Пеевски и Борисов имат интерес да бутнат правителството
Българите предполагат, че всички са корумпирани, но когато флагманът на антикорупцията е...
28.06 | 18:00
-
Киселова за вота на недоверие на „Възраждане“: Опит за злоупотреба с процедурата
Те самите не вярват в аргументите, които са извели в искането си, смята председателят на НС
28.06 | 17:20
-
Два инцидента с леки самолети тази сутрин
28.06 | 16:59
Най-четени
-
Протестиращи правят от днес палатков лагер "Град на лева"
Той ще бъде изграден в Триъгълника на властта
28.06 | 13:20
-
"Възраждане" с пореден протест срещу еврото
Вчера партията внесе в НС предложение за вот на недоверие към правителството
28.06 | 09:45
-
Вигенин за ПП: Парадоксално е, че се заканиха да внесат вот на недоверие за корупцията
Според него оставката на Кирил Петков е шанс за "Продължаваме промяната"
28.06 | 13:00
-
Мара Отварачката призна: Пак се омъжвам!
28.06 | 12:40