Жълт код за силен вятър в 13 обасти на страната 05.06 | 09:58
От пожарната припомниха правилата за безопасност в такива условия

Според прогнозите на Националния институт по метеорология и хидрология предстои динамична оперативна обстановка, свързана със силния вятър. Заради това днес в 13 области на територията на страната е обявен жълт код. Той е в сила за областите София, София-област, Монтана, Враца, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Пазарджик, Пловдив, Кърджали, Хасково, Ямбол и Бургас.
Експертите от ГД "Пожарна безопасност и защита на населението" напомнят, че силните ветрове могат да бъдат опасни и да нанесат сериозни материални щети.
Правила за безопасно поведение:
Ако сте у дома при възникването на необичайно силен вятър, е добре да изключите тока и газта. Вратите и прозорците трябва да бъдат добре затворени, а от первазите да бъдат премахнати всички неукрепени предмети /саксии, украса и др./.
Не бива да оставате на открито за дълго време заради опасност от падащи предмети от заобикалящите ви сгради.
Силните ветрове засягат най-често покривните конструкции и горните етажи - преценете и, ако е необходимо, използвайте за убежище приземните етажи и мазето на сградата.
Ако сте далеч от дома, подслон може да намерите в обществени сграда и в подлези.
Когато сте на път, добре е да спрете автомобила си на открито място, далеч от електропроводи, дървета и от надвиснали скални маси.
Ако сте извън превозно средство, потърсете ниските места в района, където да изчакате преминаването на опасността.
Водещи
-
Наземният транспорт се връща по улиците след шестдневна блокада
Изтощителна транспортна криза
19.05 | 17:59
-
Инфлацията в България през април 2025 г. е 2.8% на годишна база
Най-ниските годишни темпове бяха регистрирани във Франция (0,9%), Кипър (1,4%) и Дания (1,5%)
19.05 | 17:40
-
Къде българите взимат най-високи заплати?
Средната брутна месечна работна заплата в област Пловдив за януари 2025 г. е 2 066 лв., за...
19.05 | 17:20
-
„Да, България“ иска оставки в столичния градски транспорт
Междувременно Божидар Божанов също излезе с коментар във Фейсбук.
19.05 | 16:45
Най-четени
-
Васил Терзиев заяви категорично, че няма как да отговори на искането на протестиращите служители
"За мен да кажеш, че си слязъл от 400 на 300 лв. искане не е отстъпка", поясни Терзиев и...
19.05 | 11:15
-
Борисов: В моя мандат сме вдигали с 62% заплатите на работещите в транспорта
"Гарантирам, че ГЕРБ не участва в тези протести", подчерта той.
19.05 | 14:00
-
Синдикатите обявиха безсрочна стачка: Ще се събира подписка и метрото да спре работа
Това обявиха синдикатите след среща с местната власт
19.05 | 11:04
-
Васил Терзиев заяви, че ще покани представители на протестиращите служители на градския транспорт на среща в общината
Направен е анализ колко деца са имали проблем със стигането да училище през двата дни, в които...
19.05 | 10:15