Заплашва ли ни конституционна криза? 12.07 | 15:55

"Недоверието на партиите и властта делегитимира Конституцията" според Стоилов

От Филипа Тодева

Днес се навършват 22 години от приемането на Конституцията на България. Партиите, които тогава я приеха, бяха букет от ярки личности, хора със съзнанието за важността на историческия момент и за дълбочината на предстоящите в страната промени. През тези месеци отвън също имаше протестиращи, парламентът беше обграждан и освиркван. Тогавашният министър на вътрешните работи Христо Данев не позволи блокадата на парламента и на софийските кръстовища. Това заяви Янаки Стоилов, депутат от ПГ на Коалиция за България от парламентарната трибуна.

Стоилов припомни, "че ни е необходима поне минимална толерантност, защото не може свободната изява на волята на един да бъде причина за закъсняването на линейки, от които зависи животът и здравето на други, спокойствието, нормалната работа, придвижването и изпълнението на задълженията на десетки и стотици български граждани". 

Той припомни, че при приемането на новата Конституция също е имало протести, опозицията напуска парламента и дори обявява гладна стачка.

"Сега протестиращите също искат разпускане на НС, а някои от тях – и ново ВНС", заяви депутатът.

"Нашата Конституция е българска, европейска и демократична. Тя носи белезите на Търновската конституция и съвременния конституционен опит. С тази Конституция влязохме в съвета на Европа с незначителни промени в нея ни приеха и в ЕС. Тя бе използвана от други източноевропейски страни, които след нас приеха основните си закони", акцентира Стоилов и допълни, че повечето от проблемите не идват от Конституцията, "а недоверието на партиите и властта делегитимира Конституцията", каза той. Според него продължаването на политическа криза заплашва да доведе не само до правителствена и парламентарна, но и до конституционна. "Този ден е повод да погледнем не само в миналото, но също да имаме разбиране на днешния ден и за политическото утре", каза той.

Янаки Стоилов припомни, че изборните резултати след решението на КС са безспорни. Но заяви, че не могат да се омаловажат множеството нарушения, които бяха направени, включително купуването на гласове и контролирания вот.

Той е категоричен, че и международните наблюдатели и след решението на КС, взето с убедително мнозинство, тези избори отразяват волята на българските граждани, следователно институциите, които са избрали въз основа на тях има основание да продължат своята работа. Стоилов допълни и че този парламент има какво да свърши и са неуместни призивите за прекратяване дейността на НС, нито сега да се говори за пълен мандат на парламента.

"Правителството е само на около месец и половина. Точно преди 2 месеца се проведоха изборите. Днес ще бъде направен първият отчет за изпълнението на управленската програма на тези неотложни стабилизационни мерки, които бяха представени и обсъждани", каза той и призова да се направи сравнение с изминалите години. "Колко правителства и парламенти са имали такава интензивна дейност, колко от тях са успели да поставят за решаване въпроси, които бяха повдигани, включително които провокираха масовите февруарски протести в България през тази година. Така че дейността на правителството и парламента трябва да продължи. Сега трябва да изберем или да решаваме острите социално-икономически проблеми, или отново да направим конституционно упражнение при опасно изостряне на всички тези проблеми", акцентира той.

Според него съдбата на правителството и парламента ще зависи от това дали ще работят в името на обществените интереси и ще могат да преустановят олигархичния модел, съществуващ в България от години. Стоилов е на мнение, че междувременно би могло да се води дискусия за Конституционни промени. "Тези, които се включат в нея, трябва да поставят няколко основни въпроса. Кой ще бъде водещият принцип на тази Конституция. Тази Конституция, която търсим в бъдещето, трябва, освен на държавата, да бъде в по-голяма полза на обществото. Тя не може да заобиколи важни въпроси като финансовата система и нейното регулиране и ролята на медиите в обществения живот. Трябва да съчетае националното и европейското начало. Да потърси новите основания за ренесанс на националната държава. Гласуването дали да бъде само право, или и задължение, като мярка срещу купения и контролирания вот", заяви той.

Той предложи да се формира конституционен форум с граждани, които да обсъждат тези теми. Но сега на дневен ред са решаването на социално-икономическите въпроси и е наложително да се продължи с тяхното решаване, "затова ние оказваме категорична подкрепа на правителството и ще продължаваме да изискваме конкретни и категорични действия за решаването на въпроси в интерес на българските граждани", завърши Янаки Стоилов.

Най-четени