Защо българските мъже не искат да стават учители? 25.09 | 21:39
Малко над 13% са представителите на силния пол в българското училище

Класните стаи масово остават без учители мъже. Бавно, но сигурно представителите на силния пол изчезват от българското училище, а децата масово трупат знания, изречени от устата на жени.
"Малко над 13% са мъжете учители в българското училище и това е доста притеснително", коментира заместник-министърът на образованието и науката Ваня Кастрева. По думите ѝ "изключително малко и ниско, като процент, е присъствието на мъжете в учителската професия у нас".
Кастрева посочи, че дефицит на мъже се наблюдава и сред директорите на училищата у нас. Кастрева допълни, че в средното ни образование има превес на жените, на всички нива - като учители, но и като ръководни кадри - помощник-директори и училищни директори.
Според Ваня Кастрева имаме добра нормативна уредба за равнопоставеността на половете в образователната ни система, но трябва да се гарантира спазването ѝ. Ниските заплати са водещ фактор за това да има малко мъже учители у нас, друг фактор е общата икономическа криза, коментира заместник-министърът на образованието.
По думите на Кастрева трябва да се помисли не само за психоклимата в учителската професия, а и за възпитателния ефект от присъствието на учителя за ученика. "В центъра на образователната система са децата и учениците, а липсата на типа поведение, което носят мъжете, като отношение към света, безспорно се отразява негативно на децата и учениците", посочи зам.-министърът.
Председателят на Синдиката на българските учители (СБУ) Янка Такева обяви, че учителите у нас са над 85 000, като 86% от тях са жени. Най-много са учителите на възраст между 50 и 60 години, а учителите от 30 до 34 години са само 5000.
По думите на Такева интересът на младите хора към учителската професия намалява заради недобрия ѝ социален статус и ниските заплати.
Янка Такева заяви, че очаква учителската професия да стане регулирана професия и отбеляза, че от пет години имаме добре развита система за кариерно развитие в образованието. Според председателя на СБУ във висшето образование съотношението между половете е различно от това в средното образование, допълва БТА.
Такева отбеляза още, че 92% от ректорите на университетите у нас са мъже, както и че 55% от ръководството на БАН също са мъже.
Водещи
-
Бащата на Сияна: Тя беше дете с мисия на тази черна земя - да твори добро!
Спасяваше животни, хранеше бездомни, искаше да помогне на всяко дете в беда... Така и си...
05.04 | 18:00
-
Министър Иванов издаде втора заповед за проверка на пътищата
Този път се касае до геодинамични процеси, които засягат пътната мрежа
05.04 | 17:40
-
ПП иска Васил Терзиев да проведе нов конкурс за главен архитект на София
"Поздравяваме кмета на столицата за решителността му за спиране на корупцията", заявиха от...
05.04 | 17:20
-
Лекоатлетът ни Петър Дачев е заловен с кокаин за 5 млн. лева
Софийският окръжен съд остави в ареста 45-годишния европейски шампион по скок на дължина в...
05.04 | 17:00
Най-четени
-
Обръщат парите за втора пенсия в евро
Това ще се случи веднага след влизането ни в еврозоната
05.04 | 13:40
-
Кирил Петков ще готви вот на недоверие през лятото
Той обясни, че ще говори с всички партии, дори МЕЧ и "Величие“.
05.04 | 11:00
-
Митов нареди всеобхватна проверка на пътищата в страната
Мярката идва след трагедията с 12-годишната Сияна
05.04 | 15:00