За борбата и вярата на недоносените бебета и техните майки - разкази от първо лице 22.11 | 11:05
Всяка година едно от десет бебета в България се появява на бял свят преждевременно

Всяка година едно от десет бебета в България се появява на бял свят преждевременно. Затова и първият им дом е кувьозът, а борбата за живот започва с първата глътка въздух.
В София отделенията за недоносени бебета са 13. Клиниката по неонатология към Института по педиатрия е единствената функционираща в страната в рамките на университетска детска болница. В момента лекарите тук се грижат за 24 бебета. 15 от тях - недоносени. Един от най-малките герои тук е Елена. Тя тежи едва 1000 грама.
Момичето е в кувьоз вече повече от месец. Майката Виляна разказва, че очаквала близнаци и нямала проблеми с бременността. Въпреки това, Елена и брат й Петър се появяват на бял свят 6 седмици по-рано от предвидения термин.
"Вечерта изтекоха нейните води и вече извадиха и брат й, който не изкара много. След това си ни остана само тя. Той си беше застанал неправилно, всички се бореха за живота му, но просто не издържа, 4 дена след самото раждане не издържа. Сега вече всички се надяваме тя да остане и да може да си я отгледаме”, разказва през сълзи Виляна.
Тя посещава дъщеря си няколко пъти седмично за по 10 минути. Такъв е регламентът. Досега не я е докосвала нито веднъж и нито веднъж не я държала в прегръдките си. Правило в българските неонатологични клиники, но се надява до Коледа Ели да си е у дома.
Мечтае да може да си я вземе вкъщи, "да е жива и здрава, да няма трайни увреждания и да може да си е нормално човешко същество". Всяка година над 6000 български майки изживяват този шок. Дали ще оцелее, дали ще има увреждания, колко време ще остане в кувьоза - въпроси, които с месеци измъчват родителите.
Преди 23 години Калина също се сблъсква с всичко това накуп, когато ражда дъщерите си Галина и Кристина. "Галина се роди килограм и 50, Криси се роди килограм и 300. В кувьози останаха почти месец. Като се храниха със сонди, не бяха на собствено хранене, първите минути от живота си беше една стъклена колиба с две дупки, почти нямах допир до тях", разказва майката.
Последствия има най-вече при Галина. Още в кувьоза теглото й спада от 1050 на 920 грама. Заради проблем с дишането е поставена в кислородна палатка, което необратимо увредило зрението й. Освен това, двете момичета вървели назад от другите деца с ваксините и всичко останало.
Калина разказва, че през годините не е успяла да се разграничи от определението "майка на недоносени деца": "Много ми беше трудно - всяка една болест, аз изтръпвах, не знаех от какво е. Отивам при лекар веднага и се казва: "О-о-о, недоносеност трета степен", едва ли не, вече много тежко състояние.
В един момент това непрекъснато повтаряне - "Еми, те са недоносени, то затова е така, трябва да изчакате”, едва ли не те са втора ръка хора. В един момент си казах - тези деца няма да ги третирам по този начин", споделя Калина. Днес двете момичета често си спомнят за детството с носталгия, но и с една тъга - че винаги са били малко по-различни.
"Винаги сме били по-дребнички на ръст и тегло. Имали сме доста неприятни моменти в училище заради зрението на сестра ми. Не е било приятно. Нея най-много са я обиждали в училище нашите съученици, много ме е боляло от това, винаги съм гледала да заставам зад нея и да я защитавам, което ми е било трудно", казва Кристина.
Заради преждевременното раждане, Галина вече 23 години живее с нарушено зрение и не вижда с едното око. "Бяхме в детската градина и съм попитала майка ми дали и аз виждам като тях. И то по много деликатен начин ми обясни, че трябва да сложим очилца и че това по никакъв начин не трябва да ме притеснява и че това е за мое добро. И впоследствие тя ни каза: Мамо, вие сте родени по-раничко. Но вие по никакъв начин не сте по-различни от другите деца", разказва младата жена.
Галя и Криси вярват, че това през което са минали, днес ги прави най-сплотеното семейство, съобщава bTV. "Колкото и да се отказват майките, трябва да се борят. Това е смисълът на живота. Да дадеш живот. И преждевременното раждане не трябва да те отказва. Щом от 1000 грама сме станали 40-50 килограма, значи има надежда", споеделят те и са категорични, че е необходимо само едно - вяра.
Водещи
-
Футболният съюз с три ключови предложения към новия законопроект за сигурност по стадионите
Очаква се в следващите седмици комисията да разгледа официално предложенията на БФС и да ги...
21.05 | 20:59
-
ЕП откри процедурата за свалянето на имунитета на Никола Минчев
Очаква се искането на белгийските власти да бъде разгледано през септември по същество от...
21.05 | 20:40
-
15 000 лева на вятъра: Мухъл съсипа ремонта на Ники Михайлов и Николета
"Цялото нещо трябва да се демонтира и направи отново“, подчерта Николай.
21.05 | 20:20
-
Михайлов:Няма да има вот на недоверие заради отказа на „Възраждане” да го подпише
По думите му полицията вместо да се самосезира за незаконните сметища, бездейства.
21.05 | 19:59
Най-четени
-
Пеевски: Пуделите да разберат, че не сме в предизборна кампания
Избори няма да има, правителството и парламентът ще работят, категоричен е лидерът на ДПС - НН
21.05 | 10:30
-
Борисов призова Васил Терзиев да подаде оставка като кмет на София, ако няма мнозинство
Решихме въпроса с транспорта в София, за да не провалим матурите на децата днес, пдчерта...
21.05 | 09:30
-
Близо 2 000 ученици не са се явили на матурата по БЕЛ
Има анулирани изпитни работи, но няма докладвани сериозни проблеми, посочи просветният министър
21.05 | 13:45
-
Борисов обсъдил с Ердоган прекратяване на договора с "Боташ"
С него България се задължава да плаща на Турция около 1 млн. лева на ден такса за пренос на...
21.05 | 14:30