За второкласниците - Коледа, но не и Рождество 25.01 | 16:18
Зимните празници според учебник по "Околен свят" за 2-ри клас
Интересна концепция за зимните празници и обичаи в България се излага в един от учебниците за втори клас по предмета "Околен свят".
Копие от страниците от учебника с автор И. Мирчева се разпространи във Facebook и събира много критики.
В урока за "Зимни празници", които присъстват в календара на нацията, са изброени и илюстрирани 5 празника в съответствие с пет етнически общности – мюсюлмани, евреи, роми, арменци и българи: Рамазан Байрям, Пурим, Василица и Коледа (за българите и арменците).
Според учебната програма на Министерството на образованието и науката във втори клас учениците трябва да могат да разпознават и определят във времето официални и битови празници в България.
А резултатите от уроците и заниманията по темата трябва да са: учениците да познават празниците и обичаите на различни етнически общности.
На първо място концепцията на урока за етнически общности, които живеят на територията на страната, е неясна и смесена с религиозни общности. От текста не става ясно принципът на разграничение между арменския празник Коледа и българския празник Коледа.
Но има и друг въпрос, който изниква при разглеждане на описанието на празника на българите.
"През декември в България се чества най-хубавият зимен празник – Коледа. Украсява се елха. Подрежда се богата трапеза. Но най-вълшебното през празничната нощ е очакването на коледните подаръци."
Това е описанието на празника – Коледа, термин, който назовава езическия празничен цикъл – Коледният цикъл, започващ от 20 декември – Игнажден и завършващ на 27-ми декември. В рамките на този цикъл има редица обичай, включително и коледуването, които са напълно езически, макар православието да си "затваря очите" пред тях.
Коледа обаче е езическият празник. Християните празнуват Рождество Христово – заедно с Възкресение Христово - най-големите празници на християните - на православни, католици, протестанти.
Не само в названията, но в смисъла и посланията на празниците Коледа и Рождетсво Христово има разлика обаче.
Явно обаче преобладаващото вероизповедание в България убягва в празничния календар, който учат децата ни във втори клас. Да, действително, конституцията на страната не формулира православието като официална религия, но чл. 13 ал.3 гласи: Традиционна религия в Република България е източноправославното вероизповедание.
Според чл.6 също така: Всички граждани са равни пред закона. Не се допускат никакви ограничения на правата или привилегии, основани на раса, народност, етническа принадлежност, пол, произход, религия, образование, убеждения, политическа принадлежност, лично и обществено положение или имуществено състояние.
Според съвременното разбиране за дискриминация дали не излиза, че християните са дискриминирани в урочната статия на този учебник?
С искане за коментар се обърнахме към издателство "Анубис", чийто е учебникът:
"При разработването на даден учебник авторите и редакторите работят съвместно. Те изработват концепцията и планират работата си в съответствие с държавните образователни изисквания и учебната програма по даден предмет, утвърдена от МОМН за даден клас.
Урокът "Зимни празници" в учебника по "Околен свят" за 2-ри клас на ИК "Анубис" е разработен в съответствие с учебната програма на МОМН по този предмет за този клас.
Терминът Коледа е широко използван като народно название на християнския празник Рождество Христово."
От издателството не ни посочиха какъв е тиражът до този момент на учебника, който е одобрен още през 2008 година от МОНМ, позовавайки се на правото на търговска тайна.
Данни за разпространението му в държавната училищна мрежа на практика няма и е много трудно да бъде направена една такава статистика.
Очакваме и коментар по темата и от Министерство на образованието.
А дали названието "Коледа" е широко използвано като "народно название" на друг по смисъл и същност празник – това зависи и от учебниците, нали?
Водещи
-
Първият танц: Доналд Тръмп не можа да откъсне очи от ослепителната Мелания (ВИДЕО)
47-ият президент на САЩ и Първата дама присъстваха на балa на главнокомандващия, за да...
21.01 | 16:59
-
6 г. затвор заплашват актьора Христо Шопов
Видеотехническа експертиза го заковава, че държи оръжие, а не ключове, както твърдеше, делото...
21.01 | 16:45
-
Икономисти и енергетици зоват държавата да купи рафинерията в Бургас
Интерес към нея имат компании от Казахстан, Азербайджан, Унгария и Катар
21.01 | 16:30
-
Васил Велев: Заплатите не се плащат от работодателите, а от пазара
В Румъния замразиха заплати и пенсии, защото са в процедура по свръхдефицит - това чака и нас,...
21.01 | 16:15
Най-четени
-
Защо жените изневеряват? Ново проучване разкрива сложните им мотиви
Жените в проучването като цяло оценявали партньорите си като физически по-привлекателни, но...
21.01 | 11:15
-
ЕК разследва Фейсбук, Тему, ТикТок, Инстаграм и Али Експрес за нарушения
Има съмнения за нарушение на европейските правила за тяхната дейност,съобщи зам.-председателят...
21.01 | 13:45
-
Костадин Костадинов: Идването на Тръмп на власт е нещо добро за България
"Встъпването в длъжност на Доналд Тръмп като президент на САЩ би имало пряко значение за...
21.01 | 09:59