За 150 г. България преживя триумфи и крушения, но почитта към Левски остана свята (ВИДЕО) 19.02 | 19:05
Това каза президентът Румен Радев в тържественото си слово пред паметника на Васил Левски на церемонията по повод 150-годишнината от гибелта на Апостола

Точно век и половина ни делят от деня, в който Апостолът на българската свобода бе обесен. За тези 150 г. България преживя много – възход, терор, триумфи и крушения, но почитта на българите към Васил Левски остана свята, а словата му надживяха епохите.
Това каза президентът Румен Радев в тържественото си слово пред паметника на Васил Левски на церемонията по повод 150-годишнината от гибелта на Апостола.
Чистата и свята република е далеч, но братството нерядко се проявява, допълни държавният глава. "Когато българите протегнахме ръка на пострадалите в Турция и Сирия, ние бяхме достойни за братското кредо на Апостола. Да, стихиите на днешното време са опустошителни – те нас обръщат, но ние имаме силите да ги надмогнем. Хиляди българи с честен труд и достойно поведение обръщат времето, според великите думи на Левски. Правят го смирено, ден след ден", каза в словото си Румен Радев.
По думите му "само с разум и солидарност можем да преведем страната ни през пожара на войната и кризите, да я спасим от онези, които търгуват с интересите и достойнството на страната ни, само сплотени под трибагреника можем да съхраним България, която Дяконът и възрожденците възкресиха и ни завещаха".
"Както пише Левски – всичко зависи от нашите задружни сили. Против тях не може да противостои и най-силната стихия. Вярвал го е в робски години, то е вярно и днес. Поклон пред паметта на Апостола. Да живее България!", завърши словото си президентът.
По време на церемонията проф. Кирил Топалов посочи, че който не разчита добре знаците на миналото, се загубва в лабиринта на настоящето си и няма бъдеще. Затова и Христо Ботев назова най-точно саможертвата на най-великия измежду българите като връх, от който виждаше духа към безсмъртието, посочи той.
Сред присъстващите на церемонията бяха вицепрезидентът Илияна Йотова, министри от служебния кабинет, главният прокурор Иван Гешев, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, началникът на Военната академия "Г. С. Раковски" генерал-майор Тодор Дочев, кметът на София Йорданка Фандъкова, генералният директор на БТА Кирил Вълчев, политици, общественици и граждани.
Преди това беше отслужена панихида в памет на йеродякон Игнатий – Васил Левски, в храм "Света София" в столицата.
С различни събития в цялата страна България отбелязва 150-ата годишнина от гибелта на Васил Левски. Днес желаещи да отдадат почит на Апостола на свободата чакаха на опашка пред паметника "Васил Левски" в столицата, за да поднесат цветя. По-рано през деня президентът Румен Радев откри мултимедийна дигитална експозиция "Изповедта на Апостола" в Националната галерия "Квадрат 500", предаде БТА.
Водещи
-
Пети протест във Варна в подкрепа на кмета Благомир Коцев
Събралите се издигнаха плакати "Свобода за Благо", "Днес е Благо, утре си ти", "Защо пускате...
23.07 | 21:01
-
Вот на недоверие - най-рано през септември
От ПП-ДБ ще търсят ясна тема и широка подкрепа, за да не се окаже, че вотът само засилва...
23.07 | 21:00
-
Ново проучване: Пандемията е ускорила стареенето на мозъците ни
Хора, които не са боледували от COVID-19, също са засегнати
23.07 | 20:45
-
Задържаха пътен полицай от Пловдив заради поискан подкуп
Образувано е досъдебно производство
23.07 | 20:30
Най-четени
-
11-месечно бебе почина след поставена ваксина в УМБАЛ - Бургас
Родителите са поискали да бъде извършена аутопсия, която да покаже точните причини за смъртта...
23.07 | 13:30
-
Опасни бактерии дебнат летовниците в Черно море
В САЩ например около 1 на 5 заразени умира в рамките на два дни.
23.07 | 11:59
-
България иска заем до 3 млрд. евро за укрепване на евроотбраната
Исканата финансова помощ е с минимален праг в размер на 2 745 700 000 евро и максимален праг...
23.07 | 15:10
-
Васил Терзиев внесе предложение до Столичния общински съвет за изменение на подробния устройствен план в местност "Кръстова вада"
Връщане към законните параметри
23.07 | 09:59