Ивановци си има само един Иван 07.01 | 13:19
Някогашната традиция за веселие в селото вече е само спомен

На големия християнски празник Ивановден, в селото, което носи неговото име – Ивановци има само един именяк. Това е 50-годишният Иван Велков, съобщи кметът на селото-именяк Маша Каменова, информира в. "Стандарт".
Селото е създадено от Иван от село Цървена ябълка, Сръбско. Той дошъл оттатък планината, защото искал да се засели в равно място с плодородна земя. Отседнал и останал до края на живота си. Именно на него е кръстено и населеното място.
Дълги години жителите на селото са се веселили подобаващо на неофициалния му празник - 7 януари. Младите семейства са кръщавали децата си на създателя му. Ергените се къпели в ледената вода на реката, а в къщите на именяците се опъвали големи трапези. Всеки можел да дойде в дома на всеки и да се весели докогато си иска.
Днес обаче тази традиция е останала в миналото.
"Останали са стотина души предимно възрастни хора. Повечето са болни, самотни и на никого не му е до веселба", обяснява кметът и допълва, че Ивановден в Ивановци вече е само спомен.
"И на именяка Иван не му до веселба. Безработен е", разказва Каменова.
Водещи
-
Заради пожар пътят между автомагистрала "Хемус" и "Провадия" е затворен
От полицията уточниха, че горят сухи треви и оранжерии. Към момента няма опасност за...
29.07 | 17:59
-
Иванчева: В шок съм, още не мога да повярвам, отивам да видя първо сина си и майка ми
По думите й съкращаването с 10 месеца на 6-годишна присъда е голям период.
29.07 | 16:59
-
НАП напомня за срок, който изтича след два работни дни
Възстановяване и Данъчни облекчения
29.07 | 16:45
Най-четени
-
Бойко Борисов: Нямам неизпълнено обещание, пътя до селото е готов!
Планове за нови проекти
29.07 | 13:30
-
Промяна в организацията на движение по магистралите „Струма“, „Тракия“ и „Хемус“
От 29 юли до 31 юли в интервала от 8 ч. до 16 ч. почистване на банкети ще се извършва и в...
29.07 | 10:30