Игнажден е, внимавайте кой пръв ще влезе в дома ви 20.12 | 12:33
На 20 декември черпят Игнат, Искра, Искрен, Огнян, Светла, Светослав, Пламен

Православната църква почита днес църковния празник на Свещеномъченик Игнатий Богоносец, ученик на Йоан Богослов и наричан от народа Игнажден. Обикновено с него започват коледните празници. Имен ден: Игнат, Искра, Искрен, Огнян, Огняна, Светла, Светослав, Пламен, Пламена
Игнажден се свързва със зимното слънцестоене и се смята за началото на Новата година. Нарича се още Млада година, Нов ден, Млад месец, Полаз или Полазовден.
От това кой ще влезе пръв в къщата на Игнажден се гадае каква ще бъде и следващата година. Ако "сполезът" е добър, то и в къщата през цялата година ще има благоденствие и успех във всичко.
Ритуалите започват от ранно утро край огнището и продължават на празничната трапеза от обяд до вечерта. Всеки от обредите е магическо предизвикване на плодородие за земята и родитба за добитъка. Има обичай да се сеят символично вътре в къщата житни и ечемичени зърна с благословията за плодородие. Плодове и орехи се посипват около най-свещеното място в дома - огнището. Пак плодове се даряват на първия гост, който споходи дома на този ден.
В по-ново време само случайността определя кой пръв ще дойде в дома на Игнажден. Но някога това се е смятало за толкова важно, че стопанинът на дома още в навечерието на празника се пременявал и отивал да покани грижливо избран гост. Народното вярване е, че ако първият гост е човек с късмет, неговото благоденствие ще споходи и дома за цялата година.
В различните местни наречия гостът се нарича "спохожняк", "полазник" и др. Тъкмо той изрича всички поздравления и благословии на празника. Гостът трябва да изпълни всекидневен и дребен наглед жест - да разрови с клонка жарта в домашното огнище.
Група обреди са отправени и към обновление в семейството. Където има отраснала дъщеря, ритуално се предвещава нейната женитба през новата година. Към това е насочена магическата сила на таен магически обред за замесване на тесто с любовни билки. Това тесто не се пече, а се оставя да се изсуши в продължение на 12 денонощия. Всяка сутрин тестото се пренася в следваща къща и всяка нощ около него се събира група жени, които го "пазят".
Водещи
-
Кирил Петков: Пеевски е звънял като луд на всякакви министри
Неговото изявление е продължение на думите на Андрей Цеков от вчерашния ден, който твърди, че...
11.04 | 11:33
-
И Борисов проговори за Андрей Цеков
Видях злобата и как Радев изплиска легена, каза лидерът ан ГЕРБ
11.04 | 11:58
-
С разпит на свидетели и при закрити врата започна делото „Дебора“
В началото на заседанието защитниците на Георгиев поискаха отвод и на настоящия съдебен...
11.04 | 11:30
-
Протест на работещите в градския транспорт на София, Варна и Русе
На 14 април, понеделник, от 8 ч ще се проведе Национален протест под надслов „Достоен труд –...
11.04 | 11:15
Най-четени
-
Започва делото срещу Лена Бориславова
Според обвинението, Бориславова се е ползвала от неистински документи на 13 май 2021 г. и 14...
11.04 | 09:15
-
Между 3 и 180 лева се продават великденските изкушения тази година
Козунакът за 130 лева – тържество на шамфъстъка
11.04 | 09:45
-
Петков:Андрей Цеков е получил закана, че ако продължава да се споменава Иван Мирински ще има проблеми
Съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков коментира актуални теми в НС.
11.04 | 10:45