Изпращаме Борис Карадимчев в последния му път 16.04 | 07:44
Поклонението ще бъде в църквата "Св. Седмочисленици"
![Изпращаме Борис Карадимчев в последния му път](http://inews.bg/pictures/1253823_1004.jpg)
Поклонението пред именития композитор Борис Карадимчев ще започне в 11.00 ч. в църквата "Св.Седмочисленици", съобщи пресцентърът на Министерството на културата. Маестрото почина внезапно на 12 април на 81-годишна възраст.
"Напусна ни един забележителен български творец. Неговото дарование, обаяние и присъствие в културния ни живот отреждат достойното му място сред изтъкнатите личности, с изключителен принос за българската култура. Проф. Борис Карадимчев отдаде сили и талант за утвърждаване на авторитета и престижа на българското музикално изкуство. Неговите творчески постижения, получавайки широка известност и признание, го нареждат сред вдъхновените популяризатори на българското музикално творчество", посочват от ведомството.
Познати и обичани, сътворените от него песни "Бяла тишина", "Робинзон Крузо", "Хора и улици", "Нашият град", песните за Детския хор "Пим-Пам", музиката за филмите "Сватбите на Йоан Асен", "Момчето си отива" и много други ще останат завинаги в сърцата на многобройните му почитатели. "Българската културна общественост отдава заслужена почит, уважение и признателност към неговото дело, отбелязват от културното министерство.
В съболезнователния си адрес до близките на композитора премиерът Пламен Орешарски написа: "Тази загуба е много болезнена за всеки един от нас, защото България се прощава с един от най-талантливите и най-обичаните си композитори, в чиито песни и филмови мелодии поколения разпознават живота си, с лъчезарен и позитивен човек, чиято отдаденост на музиката беше пословична, с педагог, който откри дарбата в много деца и им даде шанса да се развиват.
Премиерът посочва, че след него "Хората и улиците" в "Нашият град" ще бъдат обгърнати в "Бяла тишина", че творчеството на Борис Карадимчев е направило всички ни по-добри. "И въпреки че "Момчето си отива", неговият "Оркестър без име" ще звучи винаги, а децата, чийто талант той откри в "Пим-Пам", ще радват с гласа си българските и световните сцени и ще рисуват красиви музикални картини", отбелязва премиерът.
"България загуби голям композитор и ярка личност. Неговият ненадминат талант завинаги ще остави неизличимия спомен за човек, посветил живота си на музиката, а творбите му винаги ще заемат своето достойно място сред вечните песни в музикалната съкровищница на България", пише председателят на парламента Михаил Миков в съболезнованията си до семейството на композитора.
От Съюза на българските филмови дейци припомнят изключителния принос на композитора за националното ни филмово изкуство. Той е автор на оригиналната музика на почти 200 анимационни, документални и игрални филма. Неговият талант се въплъти музикално в емблематични за българската кинокласика филми като "Началото на една ваканция", "Няма нищо по-хубаво от лошото време", "Шведските крале", "Краят на песента", "Гневно пътуване", "Необходимият грешник", "Момчето си отива", "Деца играят вън", "Като песен", "Селянинът с колелото", "Сватбите на Йоан Асен", "Не си отивай!", "Матриархат", "От нищо нещо", "Оркестър без име", "Куче в чекмедже", "Равновесие", "Бон шанс, инспекторе!" и много други.
Борис Карадимчев е роден на 30 март 1933 г. в Ямбол. Завършва дирижиране при проф. Асен Димитров и композиция при проф. Панчо Владигеров в Българската държавна консерватория. Работи в Българска концертна дирекция, като отговорен редактор в БНТ. Преподава хармония в Средното сержантско военно музикално училище, в естрадния отдел на консерваторията.
Професор е по музика в НАТФИЗ "Кр. Сарафов" от 1999 година. От 1978 г. е художествен ръководител на Детската вокална група "Пим-Пам". Борис Карадимчев е автор на над 200 забавни песни, на симфонични и камерни произведения като Концерт за валдхорна и оркестър, Adagio и Fuga по Yesterday и Let it Be на "Бийтълс", Струнен квартет; Рондо за кларинет и пиано, Виртуозни вариации за соло цигулка, Прелюд и фуга за контрабас и пиано, припомнят от Съюза на българските композитори.
През 50-те години са първите му опити в популярната музика, когато работи с "Джаза на младите". През 60-те години започва да пише песни, първата е "Аз оставам при морето", изпълнена от Емил Димитров. Карадимчев е един от първите композитори, които подават ръка на бийтгрупите от края на 60-те - "Щурците", "Сребърните гривни" и други. Песента му "Бяла тишина" печели първа награда на фестивала "Златният Орфей" през 1967 година и се превръща в евъргрийн.
В края на 70-те и през 80-те години особено плодотворно е сътрудничеството на маестрото с групата "Тангра", предаде БТА. Сред най-популярните му песни от 90-те са "Времето е наше", "Отново е Коледа", "Рождество", "Алилуя" (Коледна пиеса). Носител е на много престижни отличия, между които от фестивала в Сочи (1967г.), "Златният Орфей" - 1967, 1977 и 1979 година, както и награда за цялостно творчество през 1997 година.
Водещи
-
340 хиляди са българските пенсионери, които работят, като повечето го правят, защото имат финансова необходимост
Какви са другите им мотиви, какво най-често работят и колко популярно е в Европа да се работи...
19.02 | 10:45
-
Балабанов: Бюджетът е като антидот за отровната финансова политика на Асен Василев
"България отдавна трябваше да е в еврозоната, но Асен Василев правеше всичко това да не се...
19.02 | 10:30
-
Отбелязваме 152 години от гибелта на Апостола на свободата Васил Левски
Безспорен исторически факт е, че Васил Левски приключва земния си път на 6 февруари 1873 г. по...
19.02 | 10:15
-
АПИ не препоръчва пътувания в областите с жълт и оранжев код
Почистването и обработването на пътищата ще продължи и през нощта.
19.02 | 09:59
Най-четени
-
Борисов: Ние сме готови като партия да дадем 10%, но в момента пенсионния модел е счупен
"Четири години нищо, нито една постъпка. Бизнесът и работещите хора трябва да си направят...
19.02 | 09:45
-
ПП-ДБ няма да подкрепи Бюджет 2025 г.
"Изчакаха да мине Пленума на БСП, защото как щяха да реагират от левицата на този бюджет",...
19.02 | 09:14
-
Отбелязваме 152 години от гибелта на Апостола на свободата Васил Левски
Безспорен исторически факт е, че Васил Левски приключва земния си път на 6 февруари 1873 г. по...
19.02 | 10:15